Dış kaynak satın alma kararları konusunda fayda-maliyet analizi uygulamaları
Benefit-cost analysis applications for outsource purchasing decisions
- Tez No: 713432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ ONUR BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzün hızlı ve zorlu rekabet ortamında hem kamusal alandaki hem de özel sektördeki işletmeler hayatta kalmak ve rekabet gücü kazanmak için birçok yeni strateji kullanmaktadır. İşletmelerin kullandığı bu yeni stratejilerden biri“dış kaynak”kavramıdır. Dış kaynak stratejisinin en basit şekli“işletmenin temel yeteneklerine odaklanmak ve profesyonel tedarikçi şirketin temel becerileri dışındaki faaliyetlerden destek almak”olarak tanımlanabilir. İşletmelerin dış kaynak kullanımına başvurmasının birçok nedeni vardır. Bunların temel nedeni maliyetleri azaltma arzusudur. İşletmeler aynı zamanda temel becerilere odaklanarak, daralma gibi birçok rekabet avantajı elde etmek için dış kaynak kullanma eğilimindedir. Maliyetleri azaltmanın yanı sıra, esnekliği artırma, riski azaltma, teknolojik yenilikleri takip etme, başarılı işlere katılma, süreç güncellemeleri, yatırım harcamalarını azaltma, kaliteyi artırma ve hızı artırma gibi faktörleri de etkilemektedir. Bu nedenlere bağlı olarak çalışmanın ilk bölümünde, dış kaynak ile ilgili kavramsal çerçeve detaylandırıldıktan sonra, fayda-maliyet analizi kavramlarından bahsedilerek, kamu sektörü ile özel sektör alanlarında dış kaynak kullanımının etkilerinden bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
In today's fast and challenging competitive environment, businesses in both sectors such as private and publicolpkk use many new strategies to survive and gain competitiveness. One of these new strategies used by businesses is“outsourcing”. Outsourcing strategy, in its simplest form, can be defined as“focusing on the basic capabilities of businesses and getting support from specialized supplier companies for their activities outside of their basic skills”. There are many reasons why businesses resort to outsourcing. The main reason for these is the desire to reduce costs. Businesses also tend to use outsourcing to gain many competitive advantages, such as contraction, by focusing on basic skills. In addition to reducing costs, it also has an impact on factors such as increasing flexibility, reducing risk, following technological innovations, participating in successful businesses, renewing processes, reducing investment spending, improving quality and gaining speed. Depending on these reasons, after the conceptual framework related to outsourcing has been elaborated in the first part of the study, the effects of outsourcing will be discussed in the public and private sectors.