Myofasiyal ağrılı hastalarda okluzal splint ve kas içi enjeksiyonun etkilerinin ultrasonografi (US) ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of occlusal splint and intramuscular injection in patients with myofacial pain by ultrasonography (US)
- Tez No: 713464
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÇAĞRI DELİLBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Myofasiyal ağrı, temporomandibular eklem düzensizliği (TMD) olan hastalarda sıkça karşılaşılan semptomlardan biridir. Stabilizasyon splinti kullanımı ve tetik nokta lokal anestezi enjeksiyonu primer tedavi seçenekleridir. Bu çalışmada TMD ile ilişkili myofasiyal ağrısı olan hastalarda uygulanan tedavilerin 3 aylık takiplerinin klinik ve ultrasonografik etkilerinin araştırılması amaçlandı. Temporomandibular düzensizlikler için teşhis kriterleri (TMD/TK)'ne göre myofasiyal ağrı teşhisi konulan, çiğneme kası ağrısı olan hastalar dahil edildi. Stabilizasyon splinti uygulanan 16 hasta Grup 1'i, splint ve masseter kası lidokain enjeksiyonu uygulanan 16 hasta Grup 2'yi, masseter kası lidokain enjeksiyonu uygulanan 16 hasta Grup 3'ü ve 16 sağlıklı kişi Grup 4'ü oluşturdu. Hastaların ağrı ve maksimum ağız açıklığı (MAA) ölçüldü. Masseter hacmi ultrasonografi ile; masseter, trapez ve sternokleidomastoid (SKM) kas sertlikleri sonoelastografi ile değerlendirildi. 1. ve 3. ayda ölçümler tekrarlandı. Ağrı tüm hastalarda 0.günden 1.aya, 1.aydan 3.aya azaldı (p=0,001). Grup 2 ve Grup 3'ün 3. aydaki ağrı değeri 0'a yaklaştı. Grup 1'de ağrı anlamlı olarak azaldı, ancak 0 değeri ile arasında anlamlı fark bulundu. Grupların tümünde MAA 0. günden 1. aya, 1. aydan 3. aya arttı. Masseter kası sertliği tüm hastalarda 0.günden 1.aya, 1.aydan 3.aya azaldı (p=0,001). Sağ SKM sertliği sadece Grup 1'de 0.günde daha yüksekti (p=0,034). Sol SKM, sağ ve sol trapez kası sertliği değişiklik göstermedi (p>0,05). TMD ile ilişkili myofasiyal ağrısı olan hastalarda stabilizasyon splinti, masseter kasına lidokain enjeksiyonu ve kombine uygulamaları ağrıyı azaltmada ve MAA'yı arttırmada etkili bulundu. Tedavilerin tümü masseter kasının sertliğini azalttı. Tedavilerin SKM ve trapez kası sertliklerine belirgin etkisi bulunmadı. Uygulanan tedavilerin sonuçları klinik açıdan benzer ve başarılı bulundu.
Özet (Çeviri)
Myofascial pain is one of the common symptoms in patients with temporomandibular joint disorders (TMD). Stabilization splint use and masticatory muscle trigger point local anesthetic injections are primary treatment options. We aimed to investigate the clinical and ultrasonographic effects of the treatments. Patients who were diagnosed with myofascial pain and muscle pain according to Diagnostic Criteria for Temporomandibular Disorders (DC/TMD) were included. There were 16 patients in each group. Group 1 was treated with stabilization splint, Group.2 was treated with splint and masseter muscle lidocaine injection, Group.3 was treated with masseter muscle lidocaine injection and Group 4 consisted of healthy volunteers. Pain and maximum mouth opening (MMO) were recorded. Masseter volume was evaluated by ultrasonography whereas masseter, trapezius and sternocleidomastoid (SCM) muscle elasticities were evaluated by elastography. Measurements were repeated at 1st and 3rd months. Pain decreased at all times in all patients (p=0.001). Pain in Group.2 and Group.3 approached 0 (baseline) at 3rd month; but in only Group.1, it didn't reach to 0 level. MMO increased from day 0 to 1st month and from 1st month to 3rd month. Masseter elasticity decreased from baseline to 1st month and to 3rd month (p=0.001). Right SCM elasticity was higher at day 0 only in Group 1 (p=0.034). Left SCM, right and left trapezius elasticity did not change (p>0.05). In myofascial pain patients, splint use and masseter muscle lidocaine injection were effective in reducing pain and increasing MMO. All treatments reduced masseter muscle elasticity and stiffness but had no effect on SCM and trapezius muscle. The treatments had clinically similar and successful outcomes.