Yüzücülerde pliometrik ve 'Core' antrenmanların yüzme performansına etkisi
The effect of plyometric and 'Core' training on swimming performance in swimmers
  1. Tez No: 713465
  2. Yazar: GÖKHAN SAYGI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ OSMAN KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmada yüzücülerde pliometrik ve“core”antrenmanlarının yüzme performansı üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya yüzme takımında yer alan düzenli olarak (hafta/6gün) antrenman yapan 36 genç yüzücü gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma; yaş ortalamaları, core antrenman grubu (CAG) 15,17±0,83 yıl, pliometrik antrenman grubu (PAG) 15,00±0,95 yıl, kontrol grubu (KG) 14,58±0,67 yıl olan 3 gruptan oluşmuştur. Her grup 12 katılımcıdan oluşmuştur. Yüzme antrenmanlarına ek olarak CAG'na core antrenman programı, PAG'na pliometrik antrenman program 8 hafta boyunca uygulanmış, kontrol grubu sadece yüzme antrenmanlarına devam etmiştir. Tüm araştırma grupları, durarak uzun atlama, dikey sıçrama, bacak kuvveti, kulaç sıklığı, 50 m yüzme süresi parametreleri ön-test ve son test modeline uygun olarak ölçülmüştür. İstatistiksel olarak veri analizlerinde SPSS programı kullanılmıştır. PAG, CAG ve KG ön test ölçümleri karşılaştırıldığında, durarak uzun atlama, dikey sıçrama, bacak kuvveti parametrelerinde anlamlı farklılık bulunmazken (p>0,05), CAG ile KG ve PAG ile KG arasında kulaç sıklığı performansında anlamlı farklılık bulunmuştur (p0,05), dikey sıçrama parametresinde CAG ile PAG, KG ile PAG arasında anlamlı farklılık bulunmuştur (p0,05). PAG, CAG ve KG ön test – son test farklarının gruplar arası karşılaştırılmasında ise dikey sıçrama, durarak uzun atlama ve bacak kuvvetinde PAG ile CAG, PAG ile KG arasında anlamlı farklılık bulunurken (p0,05). Sonuç olarak; pliometrik antrenmanın durarak uzun atlamayı, dikey sıçramayı ve bacak kuvvetini artırdığı, core antrenmanın ise etkisinin olmadığı görülmektedir. Pliometrik ve core antrenmanın 50 m yüzme performansına ve 25 m kulaç sıklığına etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study, it was aimed to examine the effects of plyometric and“core”training on swimming performance in swimmers. 36 young swimmers in the same team who train regularly (week/6 days) participated in the research voluntarily. Research; mean age, core training group (CAG) 15.17±0.83 years, plyometric training group (PAG) 15.00±0.95 years, control group (KG) 14.58+0.67 years consisted of 3 groups. Each group consisted of 12 participants. In addition to swimming training, a core training program for CAG and a plyometric training program for PAG were applied for 8 weeks, the control group only continued swimming training. All research groups, standing long jump, vertical jump, leg strength, stroke frequency, 50 m swimming time parameters were measured by the pre-test and post-test model. SPSS program was used for statistical data analysis. When PAG, CAG, and KG pre-test measurements were compared, there was no significant difference in standing long jump, vertical jump, and leg strength parameters (p>0.05), while a significant difference was found between CAG and KG and PAG and KG in stroke frequency performance (p0.05), a significant difference was found between CAG and PAG, KG, and PAG in the vertical jump parameter (p0.05). In the comparison of the PAG, CAG, and KG pre-test and post-test differences between the groups, there was a significant difference between PAG and CAG, PAG and KG in the vertical jump, standing long jump, and leg strength (p0.05). As a result; It is seen that plyometric training increases standing long jump, vertical jump, and leg strength, while core training has no effect. There was no effect of plyometric and core training on 50 m swimming performance and 25 m stroke frequency.