Aksaray il merkezi atmosferinde bulunan polen ve sporların volümetrik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of pollens and spores in Aksaray provincial central atmosphere by volumetric methods
  1. Tez No: 713463
  2. Yazar: FATMA ŞAFAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR MÜNEVVER PINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu çalışmada, 28 Mart 2014-Aralık 2015 tarihleri arasında Aksaray il merkezi atmosferindeki polen ve sporlar Burkard tuzağı kullanılarak toplanmıştır. Atmosferde görülen polenler ve mantar sporlarının morfolojileri tanımlanmıştır. Polen ve sporların 1 m3 havadaki miktarlarının günlük, haftalık ve aylık değerleri tablolar halinde gösterilmiştir. Çalışma süresince 38 taksona ait toplam 30737 adet polen tespit edilmiştir. Dominant olarak Pinaceae (%36,37), Poaceae (%19,01), Cupressaceae (%9,36), Quercus (%7,61), Amaranthaceae (%7,04), Asteraceae (%4,48), Betula (%2,91), Salix (%2,44) ve Populus (%1,60) polenleri tespit edilmiştir. Toplam polenlerin %66' sını ağaçsı taksonlar, %15' ini otsu taksonlar ve %19' unu Poaceae oluşturmaktadır. Çalışma süresince 33 taksona ait toplam 133654 adet spor tespit edilmiştir. Dominant olarak Cladosporium (%66,61), Alternaria (%13,22), Ustilago (%3,50), Tek Septalı Askospor (%3,07), Drechslera (%1,94), Pleospora (%1,90), Exosporium (%1,89) ve Leptosphaeria (%1,87) tespit edilmiştir. Sıcaklık, yağış, bağıl nem, rüzgar hızı gibi meteorolojik faktörlerle atmosferdeki polen ve spor konsantrasyonlarının korelasyonu araştırılmıştır. Aksaray' ın 2014-2015 dönemi için polen ve spor takvimleri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the atmospheric pollen and spore grains of Aksaray (Center) province were collected by using a Burkard trap from 28 March 2014 to December 2015. The plant taxa of pollen grains and fungal spores were identified morphologically. Daily, weekly and monthly quantities of pollen grains fungal spores of each taxon within 1m3 of Aksaray atmosphere shown in tables. A total of 30.737 pollen belonging to 38 taxa were observed during study period. The dominant pollen types detected were Pinaceae (36.37 %), Poaceae (19.01 %), Cupressaceae (9.36 %), Quercus (7.61 %), Amaranthaceae (7.04 %), Asteraceae (4.48 %), Betula (2.91 %), Salix (2.44 %) and Populus (1.60 %). Of the total pollen, 66 % are arboreal taxa, 15 % are herbaceous taxa, and 19 % are Poaceae. A total of 133.654 spores belonging to 33 different taxa were observed during study period. The dominant fungal spore types detected were Cladosporium (66.61 %), Alternaria (13.22 %), Ustilago (3.50 %), Single Septate Askospore (3.07 %), Drechslera (1.94 %), Pleospora (1.90 %), Exosporium (1.89 %) and Leptosphaeria (1.87%). The correlation of meteorological factors such as temperature, precipitation, relative humidity, wind speed with pollen and spore concentrations in the atmosphere were investigated. Calendars of fungal spore and pollen seasons for Aksaray during 2014-2015 were established.