Cadmiyum'un sıçan böbrek ve karaciğerine etkilerinin ışık mikroskobu seviyesinde incelenmesi
The Effect of cadmium on kidney and liver at the light microscopy level
  1. Tez No: 71349
  2. Yazar: HAMZA PEHLİVAN TIRAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP KUTLUBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kadmiyum klorid (CdCyin böbrek ve karaciğer dokuları üzerine et kileri araştırılmıştır. CdCİ2 çevreyi kirleten elementlerden biri olup tütünde de yoğun olarak bulunmaktadır. Karmaşık yapıları ile böbrekler ve karaciğer organizmada etkin bir rol oynarlar. Aktif fonksiyonel özelliklerinden dolayı bu organlar CdCİ2 ve diğer çevre kirleticilerden çabuk ve kuvvetli şekilde etkilenirler. Bundan dolayı, çevre kirlenmesinin bir göstergesi olarak bu çalışmada, sigara dumanında, taşıtların eksoz gazlarında ve çeşitli sanayi atıklarında bulunabilen CdCİ2'in sıçan böbrek ve karaciğer dokuları üzerine histopatoiojik etkileri ışık mikroskobu düzeyinde araştırıldı. Bu amaçla, 16 hafta süre ile haftada 5 gün 0,5 ve 1 mg/kg/gün dozlarında CdClj deri altı olarak uygulandı. Farklı dozlarda olmasına rağmen, hem 0,5 mg/kg hem de 1 mg/kg'lık uygulamalar sonunda elde edilen bulgular birbirine yakındı. Böbrek dokusunda koagulasyon nekrozu, böbrekte interstisiyel fibrozis, tübül epitel hücrelerinde nekroz, Bowmann boşluğunun hemen hemen tamamen ortadan kalkması, bağ dokusu artışı ve tübüler atrofi gözlendi. Karaciğer dokusunda ise her iki doz uygulamasında da lenfosit infiltrasyonu, fokal nekrozlar ve interstisiyel doku artışı belirlendi. 0,5 ve 1 mg/kg CdCl2'm hem böbrek hem de karaciğer dokularında histopatoiojik yönden zararlı etkisinin bulunduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The Effect of Cadmium on Kidney and Liver at the Light Microscopy Level In this study, the effect of cadmium chloride (CdCh) on kidney and liver tissues were investigated. The CdCl2 is one of the elements which pollute environment and found intensivelly in tobacco. Kidney and liver have important role in organism with their complex structure. These organs are affected rapidly and strongly from CdClj and other substances which pollute environment. The CdCİ2, as a indicator of pollution, which could be found in smoke, exhaust gase and waste products. Therefore, the histological effect of CdCl2 were investigated in rat kidney and liver tissues. For this purpose, 0.5 and 1 mg/kg CdCİ2 were injected subcutaneous of rats during the 16 weeks. Results showed that the both doses have similar effects on the kidney tissues. These were necrosis in kidney tissues, interstitial fibrosis in cortex, necrosis in epithelial tubule ceils, almost lost in cavum Bowmany, increase in connective tissue and atrophy in tubules.These were lymphocyte infiltration of interstitial tissue in liver in both doses. The applications of 0.5 and 1 mg/kg CdCİ2, were showed histopathological effect on both kidney and liver tissues.