Türk badminton sporcularının sosyo ekonomik düzeyleri
Socio economic status of badminton player of Turkey
  1. Tez No: 71350
  2. Yazar: FATİH DÜLGER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, badminton sporcularının sosyo ekonomik seviyelerinin tespit edilmesidir. Araştırmaya; 1998 yılında Trabzon ilinde yapılan Türkiye Büyükler Badminton Şampiyonasına katılan sporculardan 28'i bayan 54'ü erkek toplam 82 sporcu katılmıştır. Araştırmaya katılan gruba 33 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen verilen frekans ve yüzde dağılımı ile değerlendirilmiş ve tablolanıp yorumlanmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların % 21 'i milli sporcudur. Araştırmaya katılan sporcuların % 80'i kulüp sporcusudur. Deneklerin % 76'sını üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Sonuç olarak badminton sporcuları ekonomik olarak orta sınıfta yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY The purpose of this study was to define the socio-economic status of Badminton piayers in Türkiye. 82 sportsmen (54 male, 28 female) was participated in test who played in Seniors Badminton Türkiye Championships in 1 998 in Trabzon. 33 questionned questionnare was appiied to the subjects. Results were evaluated with percent and frequency analysis and interpreted with making tables. % 21 of subjects were national team sportsman. % 80 of subjects were club player. % 76 of subjects were university students.