Synthesis of Brooker's merocyanine derivatives and their application as a sensor of hydrogen sulfide
Brooker merosiyanin türevlerinin sentezi ve hidrojen sülfür sensörü olarak uygulanması
- Tez No: 713518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÖZÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Brooker merosiyanin, renkler ile alakalı özellikleriyle bilinen bir moleküldür. Kolay sentezlenmesi ve türetilmesi, farklı alanlarda uygulanmasının yolunu açmaktadır. Brooker merosiyanin sensör çalışmalarında bilinen analit tanıyıcı modüller ile modifiye edilebildiği literatürde bilinmektedir. Bu tezde, Brooker merosiyanin türevleri tasarlanmış ve hidrojen sülfür sensörü olarak uygulamaları için 10 farklı türev sentezlenmiştir. Nitro ve azit türevleri hidrojen sülfür ile indirgenmeye çalışılmıştır. Nitro türevinin hücre çalışmaları, iki farklı hücre hattı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Hidrojen sülfür için floresan aktif sensör elde etmek için siyanat türevleri de sentezlendi.
Özet (Çeviri)
Brooker's merocyanine has some unique features related to its color properties. Its facile synthesis and derivatization broaden the applications in various areas. Since it can be modified with various functional groups, it can be applied as a sensor with necessary recognition modules. In this thesis, Brooker's merocyanine derivatives were designed and 10 different derivatives were synthesized for their application as sensor of hydrogen sulfide. Nitro and azide derivatives were tried to be reduced by hydrogen sulfide. Cell studies of nitro derivative were conducted using two different cell lines. Cyanate derivatives were also synthesized in order to get a turn-on fluorescent sensor for hydrogen sulfide.