Mekanik protez kapak trombüsü olan hastalarda serum B-tipi natriuretik peptit düzeyleri ve trombolitik tedavinin buna etkisi
Plasma B type natriuretic peptide level and effect of the trombolytic therapy in patients with mechanical prosthetic valve thrombosis on its level
  1. Tez No: 713517
  2. Yazar: ZÜBEYDE BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Protez kapak trombüsü (PKT) ciddi morbidite ve mortalite ile seyreden nadir bir komplikasyondur. B tipi natriüretik peptit (BNP) kardiyovasküler hastalıkların ( sol ventriküler disfonksiyon, akut koroner sendrom, bazı kapak hastalıkları ve akut dispne tanısı gibi) tanı ve risk belirlemesinde kullanılan bir biyobelirteçtir. Çok geniş seriye sahip bu çalışmada BNP düzeylerinin PKT'ü olan hastalarda ve trombolitik tedavideki değeri bilinmemektedir. Bu çalışmada; PKT'si olan hastalarda TT'nin serum BNP düzeyine etkisi araştırılmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya PKT saptanan ( 42 obstrüktif, 28 nonobstrüktif trombüs) ve doku plasminogen aktivatör (tPA) ile tedavi edilen 70 hasta, kontrol grubu olarak normal mekanik protez kapak fonksiyonlarına sahip 140 hasta alındı. Tüm hasta ve kontrol grubunun başvuru anında BNP düzeyleri ölçüldü. Ayrıca trombolitik tedavi uygulanan hastalarda hastaneden taburculuk öncesinde ikinci BNP ölçümü yapıldı. Bulgular: Trombolitik tedavi (TT) uygulanan 70 hastanın 67'sinde TT sonrası BNP seviyesinde azalma gözlenirken 3 hastada BNP düzeyinde artış izlendi. Tüm hastaların bazal ortalama BNP değeri 202 pg/ml, obstrüktif PKT'si olan hastaların 322 pg/ml, nonobstrüktif PKT'si olan hastaların 84 pg/ml ve kontrollerin 24 pg/ml idi.
Özet (Çeviri)
Backround: Prosthetic valve thrombosis (PVT) is a rare but serious complication of mechanical valve replacement. B type natriuretic peptide (BNP) is an established biomarker for diagnosis and risk stratification of patients with cardiovascular diseases such as left ventricular dysfunction, acute coronary syndrome and valvular heart disease and it is also used to screen patients with dyspnea. However value of plasma BNP level in the evaluation of PVT and its treatment with thrombolytic therapy (TT) is unknown. We aimed to investigate the changes of plasma BNP levels after TT. Methods: Seventy patients with PVT (n=42 patients for obstructive, n=28 patients for nonobstuctive) treated with tissue-plasminogen activator (tPA) were included in the study. As a control group, 140 healthy patients with prosthetic heart valves were studied. Two serial BNP measurements were performed before TT and before discharge of consecutive patients. The BNP levels of control group were also measured. Results: Of 70 patients, 67 patients (all responsive to TT) demonstrated a decrease and 3 patients ( unresponsive to TT) demonstrated an increase in BNP levels after TT. The medians of baseline BNP levels were 202 pg/ml in overall patients with PVT, 322 pg/ml in patients with obstructive PVT, 84 pg/ml in patients with nonobstructive PVT and 24 pg/ml in controls.