Liman işletmelerde iş sağlığı ve güvenliği üzerine risk analizi: İstanbul TCDD Haydarpaşa Limanı
Risk analysis on occupational health and safety in port enterprises: İstanbul TCDD Haydarpaşa Port
- Tez No: 713519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGİN ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dünya genelinde uluslararası ticarette en yaygın kullanıma sahip taşıma modunun deniz ticareti olduğu bilinmektedir. Ülkemiz açısından deniz ticareti, uluslararası ticarette aktif rol oynayabilmenin anahtarıdır. Bu nedenle deniz ticaretinin gerçekleştirildiği limanlar ticaretimizin bel kemiğini oluşturmaktadır. Özellikle İstanbul Limanı en işlek, en gelişmiş, ve ticaret hacminin en yüksek olduğu en önemli ithalat limanıdır. Liman işletmelerinde ticaretin kesintiye uğramadan ilerlemesi için iş sağlığı ve güvenliği hususunda gerekli önlemlerin alınması ve takibinin yapılması gerekmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği hususunda ciddi problemler yaşandığı ortaya çıkmaktadır. İşletmeler ve çalışanlar tarafından iş sağlığı ve güvenliğine yeterince önem verilmediği konu ile ilgili gerekli bilgiye sahip olunmadığı için iş kazaları ve meslek hastalıkları gün geçtikçe artmaktadır. İstanbul Haydarpaşa Limanı'nda yapılan araştırma neticesinde dikkatsizlik, bilgi eksikliği ve tecrübesizlik iş kazalarının en önemli sebeplerinin başında gelmektedir. Çalışma bu sebeplerden hareketle liman işletmelerde karşılaşılabilecek tehlikelerin belirlenmesi, risk değerlendirmelerinin hesaplanması gerekli önlemlerin alınarak olası kazaların makul seviyeye getirilebilmesi amaçlanarak hazırlanmıştır. Çalışmada iş sağlığı ve güvenliği kavramının tanımını, tarihçesini, uygulama alanlarını, risk faktörlerini içeren konularda literatür taraması yapılmıştır. Sonraki aşamada liman işletmelerde karşılaşılan iş sağlığı ve güvenliğini tehlikeye atabilecek risklerin belirlenip, hangi önlemler ile bu risklerin nasıl kontrol edilebileceğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İstanbul Haydarpaşa Limanı' nda karşılaşılabilecek risk ve tehlikelerin belirlenmesi için risk analizi metotlarından Hata Türleri ve Etki Analizi metodu kullanılarak risk değerlendirme çalışması ile önlem niteliğinde amaçlar geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that maritime trade is the most widely used mode of transportation in international trade around the world. For our country, maritime trade is the key to playing an active role in international trade. For this reason, the ports where maritime trade is carried out constitute the backbone of our trade. Especially Istanbul Port is the busiest, the most developed, and the most important import port with the highest trade volume. In order for the trade to progress without interruption in port operations, it is necessary to take and follow up the necessary measures regarding occupational health and safety. As a result of the researches, it is revealed that there are serious problems in occupational health and safety in our country. Occupational accidents and occupational diseases are increasing day by day, since businesses and employees do not attach enough importance to occupational health and safety and do not have the necessary information about the subject. As a result of the research carried out at Istanbul Haydarpaşa Port, carelessness, lack of knowledge and inexperience are among the most important causes of occupational accidents. Based on these reasons, the study has been prepared with the aim of determining the dangers that may be encountered in port operations, calculating risk assessments, and taking the necessary precautions to bring possible accidents to a reasonable level. In the study, a literature review was conducted on the definition of the concept of occupational health and safety, its history, application areas and risk factors. In the next stage, it is aimed to determine the risks that may endanger the occupational health and safety encountered in port enterprises and to determine how these risks can be controlled with which measures. In order to determine the risks and dangers that may be encountered in Istanbul Haydarpaşa Port, precautionary objectives have been developed with the risk assessment study by using the Error Types and Impact Analysis method, which is one of the risk analysis methods.