Primer hipertansiyonlu anne ve/veya babanın normotansif çocuklarında kan lipid profilleri ve kardiyak fonksiyonlar
- Tez No: 71352
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışma, primer hipertansiyonlu anne ve/veya babanın normotansif çocuklarında kan lipid profilleri ve kalp fonksiyonlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla anne ve/veya babasında hipertansiyon öyküsü olan 93 sağlıklı, normotansif çocuk, aileside hipertansiyon öyküsü olmayan 65 normotansif olgu ile karşılaştırıldı. Her iki gruptaki toplam olguların ortalama yaşlan 10.85±2.95 yıl idi. Her iki grup olgularının fizik muayeneleri, kan basıncı, boy ve kilo ölçümleri yapıldı. Anne sütü alış süreleri sorgulandı. Tele ve EKG Ieri çekildi. Vücut kitle endeksi hesaplandı Laboratuvar tetkikleri olarak kolesterol, trigiiserid, LDL, VLDL, HDL, kan şekeri, Apoprotein Al, Apoprotein BiOO değerlerine ve C/HDL, ApoB/A oranlarına bakıidı. Ekokardiyografi aracılığı ile LVEDD, LVT.SD, LVPWDT, IVSDT, EF, FS, CO, IRT, E, A, E/A değerleri ölçüldü. LVM ve LVMi hesaplandı İki grup her parametre için biribirileri ile karşılaştırıldı Ailesinde hipertansiyon öyküsü olan olgularda laboratuvar bulgularından çok, kalp fonksiyonlarında anlamlı değişiklikler bulundu. LVEDD, LVESD, LVPWDT, IVSDT, IRT, E, E/A, CO ve LVM değerleri her iki grup arasında anlamlı olarak farklı bulundu. Bu nedenle ebeveynlerinde hipertansiyon olan çocukların kan lipid profillerine rutin olarak bakılmasına maliyet de göz önüne alınarak gerek olmadığı, ancak kan basıncının fizik muayenenin bir parçası olarak mutlaka ölçülmesi gerektiği sonucuna varıldı. Ekokardiyografik kalp fonksiyonları incelemesinin ailesinde hipertansiyon öyküsü bulunan çocukların uzun süreli takibinde yararlı olabileceği, ancak maliyet ve hizmet zamanı gözönünde tutularak rutin olmaması gerektiği ve daha fazla olgu içeren çalışmaların yapılmasının uygun olacağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY The aim of this research is to evoiuate the cardiac functions and the blood lipid profiles of the normotensive children who have primery hipertensive parents. For this reason.a comparision between 93 healthy and normotensive children whose parents have a family history of hypertension and 65 normotensive children whose parents don't have a family history of hypertension was made. The average age of the children in these two groups was 10.85+2.95. Given a physical inspection both groups were measured considering their weights, heights and biood pressures. The different periods of breast-feeding for the children were also considered. The x-ray and the echocardiography of both groups were examined. The body mass index of the children was calculated. The laboratory results of choiestrol, trigliserid, LDL, VLDL, HDL, glycemy, apoprotein Al, apoprotein B100 and the proportions of C/HDL, apoB/A were examined. The values of LVEDD,LVESD, LVPWDT, IVSDT, EF, FS, CO, TRT, E, A, E/A were measured by- using echocardiogrphy. LVM and LVMi were calculated. Both groups were compared to each other for every single parameter. The reserch revealed that there is a significant difference for the cardiac functions rather than the laboratory findings for the children with a family history of hypertension. The values of LVEDD, LVESD, LVPWDT, IVSDT, IRT, E, E/A, CO and LVMM were considerably different between the two groups. For that reason, it was decided that examinations of routine blood lipid profiles for the children with hypertensive parents were not necessery considering the high costs; however, it was also essential to measure the blood pressure as a part of the physical inspection. It was also found that the examination of the cardiac fonction could be useful for the longitudinal follow-up of the children with a family history of hypertension; nevertheless, it was decided that the afore-mentioned examination shouldn't be routine considery the cost and the time allocated to the children and that it would be more convenient to prepare more researches containing a greater number of patients