Parsiyel epilepsili çocuk hastalarda klinik, elektroensefalografi (EEG), bilgisayarlı beyin tomografisi (BBT), manyetik rezonans görüntüleme (MRG), single photon emission tomografi (SPECT) ilişkisi
The Correlation between clinic, EEG, CT, MRI and interictal SPECT in patients with partial epilepsy
  1. Tez No: 71351
  2. Yazar: DİNÇER YILDIZDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR ALTUNBAŞAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışma Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nöroloji polikliniğinde parsiyel epilepsi tanısı ile takip edilen 102 hastada interiktal SPECT'in tanıyı ne oranda destekleyici ve lateralizasyonu belirleyici olduğunu ve aynı zamanda klinik, EEG ve nöroradyolojik bulgularla SPECT arasındaki ilişkiyi araştırmak amacı ile yapıldı. % 65 hastada EEG, % 22 hastada BBT, % 28 hastada MRG ve % 38.2 hastada SPECT anormal olarak saptandı. İnteriktal SPECT' te hipoperfüzyon saptanan hastaların 20' sinde (%51.2) hipoperfüze alan monofokal, 19'unda (48.8) multifokal, 9'unda (%24) bilateral, 30'unda (%76) unilateral idi. Hipoperfüze alanların anatomik dağılımı 17!i (%43.1) frontal lopda, 16'sı (%41) temporal lopda, 12!si (%31) oksipitai lopda ve 19!u (%49) paryetal lopda idi. Nöbet tipi, nöbet sıklığı ve epilepsi süresi ile SPECT anormalliği arasında anlamlı ilişki bulunmazken (p>0.05), nöbet başlangıç yaşı ile SPECT anormalliği arasında anlamlı ilişki saptandı (p0.05). Nöbetleri refrakter olan ve olmayan gruplar arasında SPECT anormallik yüzdesi, multifokal hipoperfüzyon yüzdeleri bakımından, L.î. ve A.İ. ortalamaları yönünden farklılık saptanmadı (p>0.05). Hastalar klinik, EEG, BBT, MRG bulguları pozitifliği arttıkça SPECT anormalliğinin yüzdesinin arttığı ve arasındaki ilişkinin anlamlı olduğu saptandı (p>0.05). SPECT anormalliği ile EEG anormalliği arasında anlamlı ilişki olmamakla beraber, SPECT anormalliği ile BBT, MRG anormalliği arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu saptandı. SPECT normai- anormal, EEG normal-anoımal gruplar arasında MRG aksiyel kesitîerdeki hipokampal ve temporal lop kalınlıklarının ortalamaları yönünden anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Sonuç olarak parsiyel epilepsili hastalarda interiktal SPECT'in EEG'den çok nöroradyolojik görüntüleme araçları ile daha yakın bir ilişki içinde olduğunu, tanısında kuşku duyulan veya lateralizasyonu belirlenemeyen hastalarda ilave katkı sağladığını söyleyebiliriz. Anahtar Kelime: Parsiyel epilepsi, EEG, BBT, MRG, interiktal SPECT.
Özet (Çeviri)
THE CORRELATION BETWEEN CLINIC, EEC, CT, MRI AND INTERICTAL SPECT IN PATIENTS WITH PARTIAL EPILEPSY ABSTRACT This study was conducted in department of pediatric neurology in Çukurova University medical faculty, with 102 children who have been followed up for partial epilepsy, with the aim of evaluating the value of interictai SPECT for exploring laterisation and supporting diagnosis and additionally to investigate the correlation between clinic, EEG, neuroradiologic findings and SPECT. In 65 % of the patients EEG, in 22 % CT, in 28 % MRI and 38.2 % interictai SPECT was found to be abnormal. 20 % of the patients who were observed to have hypoperfusion in the interictai SPECT, the hypoperfused area was monofocal in 20 patients (51.2%), in 19 patients multifocal (48.8%), in 9 patients (24%) bilateral, and in 30 patients unilateral (76%). The anatomical distribution of hypoperfused areas were frontal lobe in 17 patients (43. 1%), temporal lobe 16 patients (41%), occipital lobe in 12 patients (31%), and parietal lobe 19 patients (49%). There is not a direct correlation between seizure type, seizure frequency, duration of epilepsy and SPECT abnormality whereas there was a significant correlation between the age of seizure onset and abnormal SPECT, and the ones with older seizure onset was found to have higher SPECT abnormality. When the patients were grouped according to their seizure type in abnormal SPECT group, there was no significant difference between mean L.I. and A.I (p>0.05). Furthermore, the groups with refractor seizures and nonrefractor seizures, the percentage of SPECT abnormality was not different in terms of the multifocal hypoperfusion percentage and L.I. and A.I. averages (p>0.05). Positive clinic, EEG, CT, MRI findings correlated with the percentage of SPECT abnormality.