Ortaöğretim matematik öğretmeni adaylarının tümevarımsal akıl yürütme süreçlerinin incelenmesi
Examination of inductive reasoning process of secondary mathematics teacher candidates
  1. Tez No: 713522
  2. Yazar: TÜLİN MERVE DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırmanın amacı ortaöğretim matematik öğretmeni adaylarının tümevarımsal akıl yürütme süreçleri incelemektir. Çalışmada farklı sınıf kademelerinin tümevarımsal düşünme süreçleri arasındaki farklar ve problem türlerine göre akıl yürütme durumları incelenmiştir. Çalışmanın katılımcılarını 2021-2022 eğitim öğretim yılının güz döneminde Ankara'da bulunan bir üniversitenin ortaöğretim matematik öğretmenliği programında öğrenim gören 16 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada nitel çalışma yöntemlerinden durum çalışması esas alınmıştır. Araştırmanın verileri ikisi aritmetik ikisi geometrik olmak üzere 4 problemden oluşan veri toplama aracı yardımı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler, araştırmacının gözlemleri ve yazılı dokümanlar yoluyla toplanmış, yapılan görüşmeler ses kaydı altına alınmıştır. Tümevarımsal akıl yürütme süreçleri sınıf kademeleri değişkeni açısından değerlendirildiğinde en yüksek doğrusu bulunan kademenin üçüncü sınıf kademesi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca matematik öğretmeni adayları geometrik problem türlerine göre aritmetik problem türlerinde daha fazla doğru cevap verdikleri gözlemlenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, inductive reasoning processes of secondary school mathematics teacher candidates were examined. In the study, the differences between the inductive thinking processes of different grade levels and the success levels according to the problem types were examined. The participants of the study are 16 pre-service teachers studying in the secondary school mathematics teaching program of a university in Ankara in the fall semester of the 2021-2022 academic year. In the research, case study, one of the qualitative study methods, was taken as basis. The data of the research were collected through semi-structured interviews, observations of the researcher and written documents with the help of a data collection tool consisting of 4 questions, two of which are arithmetic and two of which are geometric, and the interviews were audio recorded. When the inductive thinking processes were evaluated in terms of the grade level variable, it was determined that the third grade level had the highest achievement. In addition, pre-service mathematics teachers were found to be more successful in arithmetic problem types compared to geometric problem types. In line with these findings, various suggestions were presented to program designers, practitioners and researchers.