Modifiye edilmiş Kawahara ve genelleştirilmiş Rosenau Kawahara RLW denklemleri için kollokasyon yöntemi
Collocation method for modified Kawahara and generalized Rosenau Kawahara RLW equations
- Tez No: 713527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDİ BATTAL GAZİ KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tez çalışmasında modifiye edilmiş Kawahara ve genelleştirilmiş Rosenau Kawahara-RLW denklemlerinin sayısal çözümleri 7. dereceden (septik) B-spline fonksiyonlar kullanılarak kollokasyon sonlu elemanlar yöntemiyle elde edilmiştir. Bu tez dört bölümden meydana gelmektedir. Tezin birinci bölümünde kollokasyon ve sonlu elemanlar yöntemleri hakkında bilgiler verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde modifiye edilmiş Kawahara denklemi tanıtılıp, kollokasyon yöntemi ile sayısal çözümleri elde edilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde genelleştirilmiş Rosenau Kawahara-RLW denklemi tanıtılarak kollokasyon yöntemi ile sayısal çözümleri bulunmuştur. Tezin son bölümünde elde edilen sayısal değerlere ilişkin sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the numerical solutions of the modified Kawahara and generalized Rosenau Kawahara-RLW equations have been obtained by collocation finite element method using the septic B-spline functions. This thesis consists of four chapters. In the first part of the thesis, collocation method and finite element methods have been given. In the second part of the thesis, modified Kawahara equation is explained and numerical solutions of the equation have been obtained. In the third part of the thesis, generalized Rosenau Kawahara-RLW equation is introduced and numerical solutions of the equation have been found. In the last part of the thesis, the values related with the obtained numerical results have been given.