Trigonometrik kuşatma potansiyeline sahip kuantum kuyularındaki optik tepkiler
The optical properties in quantum wells with trigonometric environment potential
- Tez No: 713547
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH UNGAN, DOÇ. DR. AYSEVİL SALMAN DURMUŞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Optik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında farklı trigonometrik kuşatma potansiyeline sahip kuantum kuyularının doğrusal ve doğrusal olmayan optik özellikleri, sistemin kuşatma potansiyelinin geometrisi ve parametrelerinin etkisi teorik olarak incelenmiştir. Bunun için sistemin enerji öz değerleri ve dalga fonksiyonları zamandan bağımsız Schrödinger dalga denkleminin etkin kütle ve zarf fonksiyonu çerçevesinde analitik olarak çözümü ile hesaplanmıştır. Optiksel tepkileri ise bu öz değer ve öz fonksiyonlardan yararlanılarak kompakt yoğunluk matrisi yaklaşımı kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the linear and non-linear optical properties of quantum wells with different trigonometric confinement potentials, the geometry of the encirclement potential of the system and the effect of its parameters are theoretically investigated. For this, the energy eigenvalues and wave functions of the system are calculated by analytically solving the time-independent Schrödinger wave equation within the framework of the effective mass and envelope function. Optical responses are calculated using the compact density matrix approach, using these eigenvalues and eigenfunctions.