Harmanlanmış siber güvenlik eğitiminin kolluk kuvvetlerinin motivasyonuna ve algısına etkisi
The effect of blended cyber security training on motivation and perception of law enforcement forces
- Tez No: 713546
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF OCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu çalışmanın amacı, kolluk kuvvetlerinin harmanlanmış öğrenme yöntemiyle verilen siber güvenlik farkındalık eğitiminin motivasyon ve algıya olan etkisini incelemek, hazırlanan ortamın kullanılabilirliği ve etkililiğine bakmaktır. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen alanyazın incelemesinde siber güvenlik gibi farklı içeriklerin kullanıldığı ve kolluk kuvvetlerinin hedef alındığı harmanlanmış öğrenme ortamları gibi teknoloji destekli ortamların etkisinin tam olarak ortaya çıkarılmadığı görülmüştür. Pandemi döneminde harmanlanmış öğrenme ortamıyla verilen siber güvenlik farkındalık eğitiminin kolluk kuvvetlerinin motivasyon ve algısına olan etkisini birlikte incelemenin alanyazına farklı bir bakış açısı getireceği üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı desen kullanılmıştır. Nicel yöntem veri analizinde; frekans, normallik testleri, ilişkisiz örneklemler t-testi, ilişkili örneklemler t-testi ve Pearson korelasyon analizleri SPSS 24 veri analizi programı kullanılarak yapılmıştır. Nitel yöntemde yarı yapılandırılmış bir görüşme formu ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu olarak harmanlanmış öğrenme ortamında (deney grubu) 55 kolluk kuvveti mensubu ve çevrimiçi öğrenme ortamında (kontrol grubu) ise 55 kolluk kuvveti olmak üzere toplamda 110 kolluk kuvvetine siber güvenlik farkındalık eğitimi verilmiştir. Bu kişilere ulaşmak için amaca yönelik veri toplama tekniği uygulanmıştır. Pilot çalışma kapsamında ise 56 kolluk kuvveti üzerinde çevrimiçi ortamda siber güvenlik farkındalık eğitimi verilerek içerikle ilgili düzenlemeler ve kullanılacak olan motivaston anketi, algı anketi, sistem kullanılabilirlik ölçeği, eğitim ortamı etkililik ölçeği, siber güvenlik farkındalık ölçeğinin geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yürütülmüştür. Nitel veriler için ise deney ve kontrol grubundan seçilen toplam 20 katılımcı ile yüz yüze ve çevrimiçi ortamlarda birebir görüşmeler yapılarak içerik analiz tekniği ile toplanan veriler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of cyber security awareness training given to law enforcement officers with the blended learning method on motivation and perception and to look at the usability and effectiveness of the prepared environment. In the literature review conducted within the scope of the study, it has been observed that the effect of technology-supported environments such as blended learning environments where different contents such as cyber security are used and law enforcement is targeted has not been fully revealed. It has been emphasized that examining the effect of cyber security awareness training given in a blended learning environment during the pandemic period on the motivation and perception of law enforcement officers together will bring a different perspective to the literature. In this study, exploratory design, one of the mixed research methods, was used. In quantitative method data analysis; Frequency, normality tests, unrelated samples t-test, related samples t-test, Person correlation analyzes were performed using SPSS 24 data analysis program. In the qualitative method, interviews were conducted with a semi-structured interview form. As the working group, cyber security awareness training was given to a total of 110 law enforcement officers, 55 of which were law enforcement in the blended learning environment (experimental group) and 55 law enforcement officers in the online learning environment (control group). Purpose-oriented data collection technique was applied to reach these people. Within the scope of the pilot study, cyber security awareness training was given online on 56 law enforcement officers, and the regulations related to the content and the validity and reliability studies of the motivational questionnaire, perception questionnaire, system usability scale, educational environment effectiveness scale, cyber security awareness scale were carried out. For qualitative data, face-to-face and online interviews were conducted with a total of 20 participants selected from the experimental and control groups, and the data collected by the content analysis technique were analyzed.