Diş hekimleri ve eczacılarda temel yaşam desteği güncel bilgi düzeyi ve eğitim etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of updated level of knowledge and training effectiveness of basic life support in dentists and pharmacists
- Tez No: 713567
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI MEHMET ÇALIŞKAN, YRD. DOÇ. DR. CANAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Temel yaşam desteği (TYD), tıbbi ilaç ve cihazın olmadığı herhangi bir yerde solunum ve/ veya kalbi durmuş bir kişinin hayatını kurtarmak amacıyla yapılan suni solunum ve kalp masajı uygulamalarıdır. Kalbi ya da solunumu duran vakaları kurtarmanın tek yolu en yakınındaki kişilerin TYD'ne başlamasıdır. Fakat birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de TYD bilgi seviyesi konusunda ciddi eksiklikler bulunmaktadır. Çalışmamızda, diş hekimleri ve eczacıların güncel TYD bilgi seviyesini belirlemeyi ve verilen TYD eğitimi sonrası bu eğitimin etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Diş hekimleri ve eczacılardan oluşan toplam 60 kişilik katılımcılara, AHA ve ERC 2015 klavuzları baz alınarak hazırlanan 21 soruluk pretest yöneltildi. Test sonrasında, bir acil tıp uzmanı tarafından bir saat teorik ve bir saat pratik olmak üzere 2 saatlik bir TYD eğitimi verildi. Eğitim dahilinde TYD, otomatik eksternal defibrilatör, temel ilk yardım bilgileri, temel tıbbi bilgiler anlatıldı. Eğitim sonrası yine aynı 21 soru 30 dk süresince post test olarak uygulandı. Bulgular: Yapılan çift örneklem t testinde, diş hekimlerinin pretest ve posttest sonuçları değerlendirildiğinde, 3. (p:0,02), 4. (p:0,029), 6.
Özet (Çeviri)
Introduction: Basic life support (BLS) is artificial respiration and cardiac massage implementations designed to save the life of a respiratory and/or heart-stopping person wherever there is no medical drug or device. The only way to save these cases is to start BLS by the nearest people. However, as in many countries, there are serious deficiencies in the level of BLS knowledge in our country. In our study, we aimed to determine the updated level of BLS knowledge of dentists and pharmacists and to evaluate the effectiveness of this training after given BLS training. Materials and Methods: A total of 60 participants consisting of dentists and pharmacists were pre-tested 21 questions based on AHA and ERC 2015 guidelines. After the test, a 2-hour BLS training was given by an emergency medical specialist for one hour theoretical and one hour practical. In this training, BLS, automatic external defibrillator, basic first aid informations, and basic medical informations were told. After the training, the participants were post-tested the same 21 questions in 30 minutes. Results: When the pretest and posttest results of the dentists were evaluated in the double sample t test, statistically significant positive changes were seen in 3. (p:0,02), 4. (p:0,029), 6.