Necip Fazıl Kısakürek'in şiirlerinde edebî sanatlar
Literary arts in Necip Fazıl Kısakürek's poems
  1. Tez No: 713568
  2. Yazar: GENÇ OSMAN GEÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECAT BİRİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 408
Özet
Edebî eserlerin çözümlenmesinde üslup araştırmaları önemli bir yer tutmaktadır. Şiir incelemelerinde bu önem bir kat daha artmaktadır. İster eski ister yeni olsun şiir çözümlemelerinde ve metin şerhinde edebî sanatlar araştırıcıya yol gösteren iz ve işaretlerdir. Edebî sanatlar, şairler tarafından bilinçsizce kullanılmış olabilir. Bu durum eserde herhangi bir eksikliğe ve soruna yol açmazken araştırıcı için durum farklıdır. Metin incelemesi yapan araştırıcının edebî sanatları bilmesi gerekir. Sıralanan gerekçeler ışığında bu çalışma, Necip Fazıl Kısakürek'in Çile adlı şiir kitabında yer alan şiirlerde kullanılan edebî sanatlara odaklanmıştır. Bu bağlamda tez“Önsöz”ve“Giriş”hariç olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm'de, Çile'de yer alan şiirler, edebî sanatlardan teşbih ve teşbih grupları başlığı altında incelenmiştir. İkinci Bölüm'de, aynı şiir metinleri istiare edebî sanatı çerçevesinde incelenmiştir. Üçüncü Bölüm'de ise teşbih ve istiare dışında kalan edebî sanatların Çile şiir kitabında yer alan şiirlerde ne şekilde kullanıldığının tespit edildiği bölüm olmuştur. Tez,“Sonuç”ve“Bibliyografya”bölümleriyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Style studies have an important place in the analysis of literary works. In poetry studies, this importance increases even more. Whether old or new, literary arts are traces and signs that guide the researcher in the analysis of poetry and text commentary. Literary arts may have been used unconsciously by poets. While this situation does not cause any deficiencies or problems in the work, the situation is different for the researcher. The researcher who makes text analysis should know the literary arts. In the light of the reasons listed, this study focuses on the literary arts used in the poems in Necip Fazıl Kısakürek's poetry book Çile. In this context, the thesis consists of three main parts, excluding the“Foreword”and“Introduction”. In the First Chapter, the poems in Çile were analyzed under the title of simile and simile groups from the literary arts. In the Second Chapter, the same poetry texts are analyzed within the framework of the literary art of metaphor. In the third chapter, it was determined how the literary arts other than simile and metaphor are used in the poems in the Çile poetry book. The thesis is completed with“Conclusion”and“Bibliography”sections.