Evaltuation of shear bond strength of TWO highly translucent monolithic zirconia CAD/CAM materials to self adhesive resin cement after different surface pretreatment
Farkli yüzey işlemlerinin iki yüksek translusent monolitik zirkonya CAD/CAM malzemesinin self adeziv simanlarla bağlanma mukavemetine olan etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 713607
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ÇAPA YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Farklı yüzey işlemlerinin iki yüksek translusent monolitik zirkonya CAD/CAM malzemesinin self adeziv simanlarla bağlanma mukavemetine olan etkisinin değerlendirilmesi. Bu in vitro çalışmanın amacı; farklı yüzey işlemlerinin, self adeziv rezin simanın iki yüksek translüsent monolitik zirkonya CAD/CAM malzemesinin kesme mukavemeti üzerindeki etkisini değerlendirmektir. İki yüksek translusent monolitik CAD/CAM zirkonya markası değerlendirilmiştir: Zenostar Zr translusent (Wieland Dental; Pforzheim, Almanya) ve Ceramill zolid fx pre-shade (Amann Girrbach AG, Koblach, Avusturya). 152 adet disk şeklinde iki markanın monolitik zirkonya örnekleri, 5 eksenli CAD/CAM sistemi (VHF K5 Almanya) kullanılarak ön sinterlenmiş bloklarla hazırlanmıştır, daha sonra özel fırında gerekli nihai boyuta (10 mm çapında ve 3 mm yüksekliğinde) gelecek şekilde sinterlenmiştir. 140 örnek Yüzey işlemlerine göre yedi gruba ayrılmıştır: yüzey işlemi yok (kontrol), %9.5 HF asit ile aşındırma, 50 μm Al2O3 ile kumlama, 50 μm Al2O3 ile kumlama +Z Prime Plus, Cojet, Siljet ve fiber lazer. Üreticilerin önerilerine göre, kompozit rezin silindirleri, RelyX U200 self adeziv rezin siman ile zirkonya disklere yapıştırılmıştır. Bütün örnekler termosiklusa (5C/55C'de 5000 siklus) maruz bırakılmıştır. 12 örneğin yüzey pürüzlülüğü SEM kullanılarak değerlendirilmiştir. Üniversal test makinesi kullanılarak kesme bağlanma mukavemeti test edilmiştir. Bağlanmadaki kopma tipleri SEM ve Steromikroskop kullanılarak incelenmiştir. Veriler, iki yönlü ANOVA ve post hoc Tukey çoklu karşılaştırma testi kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bağlanma dayanımı, iki farklı yüksek translusent zirkonya CAD/CAM materyali arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemiştir (p:0.055; p>0.05).
Özet (Çeviri)
Evaluation of shear bond strength of two highly translucent monolithic zirconia CAD/CAM materials to self-adhesive resin cement after different surface pretreatment In-vitro study aimed to assess the effect of different surface treatments on the shear bond strength of self-adhesive resin cement to highly translucent monolithic zirconia-based CAD/CAM materials. 2 brands of highly translucent monolithic CAD/CAM zirconia were evaluated: Zenostar Zr translucent (Wieland Dental; Pforzheim, Germany) and Ceramill zolid fx preshade (Amann Girrbach AG, Koblach, Austria). 152 disc shaped monolithic zirconia sample of two brands were used and prepared from pre-sintered blocks using 5 axis CAD/CAM system (VHF K5 Germany) and then sintered to the final required dimension (10 mm in diameter and 3 mm in height) in a special high-temperature furnace. After those 140 discs were divided into seven groups according to the surface treatment received: no treatment (control), 9.5% HF acid etching, airblasting with 50 μm Al2O3, airblasting with 50 μm Al2O3 + Z Prime Plus, Cojet, Siljet, fiber laser. Composite resin cylinders were bonded to zirconia disc with RelyX U200 self-adhesive resin cement according to manufacturer's instructions. All specimens were thermocycled (5000 cycles at 5oC/55oC). 12 samples were used for surface roughness evaluation using SEM. A shear bond test was performed using the universal testing machine. Failure modes were examined using stereomicroscope and SEM. Data were analyzed statistically by using two-way ANOVA and post hoc Tukey's multiple comparison test. The bond strength was not statistically significantly different between two highly translucent zirconia CAD/CAM materials (p:0.055; p>0.05).