Hamstring otogrefti kullanılarak yapılan tek demet anatomik ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu sonrası femoral ve/veya tibial tünel genişlemesini öngören risk faktörlerinin belirlenmesi ve tünel genişlemesinin klinik sonuçlara etkisi
- Tez No: 713617
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN BALTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Orthopedics and Traumatology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmamızda hamstring otogrefti kullanılarak yapılan tek demet anatomik ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu sonrası femoral ve/veya tibial tünel genişlemesini öngören risk faktörlerini belirleyip, tünel genişlemesinin klinik sonuçlara etkisini araştırmayı amaçladık. Kasım 2011-Haziran 2020 tarihleri arasında hamstring otogrefti kullanılarak tek demet ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu yapılan ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan 42 hasta retrospektif olarak incelendi. Tünel genişleme miktarı cerrahiden bir yıl sonra çekilen bilgisayarlı tomografide oblik-koronal ve obliksagittal rekonstrüksiyon kesitleri incelenip yapılan ölçümlerden ameliyatta kullanılan matkap ucu çapı arasındaki fark bulunarak elde edildi. Tünel genişlemesi olanlar (>0.5 mm) ve tünel genişlemesi olmayanlar (≤0.5 mm) olarak hastalar iki gruba ayrıldı. Tünel genişlemesine sebep olabilecek faktörler ayrı ayrı değerlendirildi. Klinik değerlendirme IKDC öznel diz formu, Lysholm ve Tegner aktivite skoru, KT2000™ rolimetre ölçümü kullanılarak yapıldı. Yapılan çok değişkenli regresyon analizine göre lateral posterior tibial eğim femoral ve tibial tünel genişlemesinin iyi bir öngörücüsü olduğu görüldü. ROC analizinde lateral posterior tibial eğimin özellikle 6° üzerinde olması ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu sonrası hem femoral hem de tibial tünel genişlemesini anlamlı derecede etkilemekteydi.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to determine the risk factors predicting femoral and/or tibial tunnel widening after single-bundle anatomical anterior cruciate ligament reconstruction using hamstring autograft and to investigate the effect of tunnel widening on clinical outcomes. Forty-two patients who underwent single-bundle anterior cruciate ligament reconstruction using hamstring autograft between the dates of November 2011 and June 2020 and met the inclusion criteria of the study were retrospectively reviewed. The amount of tunnel widening was obtained by finding the difference between the measurements made by examining the oblique-coronal and oblique-sagittal reconstruction sections in the computed tomography taken one year after the surgery and the diameter of the drill bit used in the surgery. The patients were divided into two groups as those with tunnel widening (>0.5 mm) and those without tunnel widening (≤0.5 mm). The factors that may cause tunnel widening were evaluated separately. IKDC subjective knee form, Lysholm and Tegner activity scores and KT2000™ rolimeter measurements were used in the clinical evaluation. According to the multivariate regression analysis performed, lateral posterior tibial slope was seen to be a good predictor of femoral and tibial tunnel widening. In the ROC analysis, it was determined that the lateral posterior tibial slope, especially above 6°, significantly affected both femoral and tibial tunnel widening after anterior cruciate ligament reconstruction.