Effects of the use of technological devices by secondary school students during pandemic process on different health variables
Pandemi sürecindeki ortaokul öğrencilerinin teknolojik cihaz kullanımının farklı sağlık değişkenleri üzerinden etkileri
- Tez No: 713625
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE ARIK TAŞYIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Halk Sağlığı, Science and Technology, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, Pandemi Sürecindeki eğitim gören Ortaokul Öğrencilerinin Teknolojik Cihaz (Cep Telefonu, Bilgisayar, Tablet, Televizyon, Oyun Konsolu) Kullanımının Farklı Sağlık Değişkenleri Üzerinden Etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evreni 320 olup, örneklemi 2020-2021 eğitim öğretim yılı boyunca bu ankete cevap vermeyi gönüllü olarak kabul eden 208 ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Bu öğrenciler, İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesinde özel bir okulda eğitim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Anket, sosyo demografik değişkenleri içerdiği gibi Kas-İskelet Sistemi Ağrıları (sırt, bel, boyun, el, bilek ve omuz), Göz Sağlığı Sorunu, Günlük ortalama uyku süresi ile ilgili olarak cep telefonu, bilgisayar, tablet, televizyon ve oyun konsolu gibi teknolojik cihaz kullanımlarındaki sağlık sorunlarını içermektedir. Bu araştırma nicel bir araştırma olup, gözlemsel tanımlayıcı, kesitsel bir çalışmadır. Çalışmada kullanılan bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkinin varlığı için ise ki-kare ve t-test analizleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; teknolojik cihazların kullanım süresi, amacı ve cihaz sahipliği ile ilgili bulgular tespit edilmiştir. Pandemi sürecinde, cep telefonu kullanımının boyun ağrısı, el ağrısı, bilek ağrısı ve ortalama uyku süreleri değişkenleri üzerinde anlamlılık bulgusu elde edilmiştir. Bilgisayar kullanımının el ağrısı, boyun ağrısı, sırt ağrısı, bel ağrısı, göz sağlığı sorunu ve VKİ değişkenleri üzerinde anlamlı bir ilişkinin olduğu bulunmuştur. Ayrıca, televizyon kullanımının sırt ağrısı, boyun ağrısı, bilek ağrısı, ortalama uyku süreleri, VKI değişkenleri üzerinde anlamlı bir farklılık görülmüştür. Tablet kullanımda ise boyun ağrısı, bel ağrısı ve el ağrısı değişkenleri ile anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Son olarak, Oyun konsolu kullanımının sırt ağrısı, bel ağrısı, boyun ağrısı, omuz ağrısı, VKİ değişkenleri üzerinde anlamlılık bulgusu üzerinde anlamlı sonuçlar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the Effects of Technological Device (Mobile Phone, Computer, Tablet, Television, Game Console) Use of Secondary School Students in the during Pandemic Process on Different Health Variables. The population of the research consists of 320 secondary school students. In addition, the sample of the study consists of 208 secondary school students who voluntarily agreed to answer this questionnaire during the 2020-2021 academic year. The students consist of students studying at a private school located in Beşiktaş district of Istanbul. The questionnaire includes socio-demographic variables as well as musculoskeletal pain scale (back, waist, neck, hand, wrist and shoulder), Eye health status, and technological average such as mobile phone, computer, tablet, television and game console regarding daily average sleep time. includes health problems in device use. This research is a quantitative research and a descriptive, cross-sectional study. Chi-square and t-test analyzes were used for the existence of the relationship between the dependent and independent variables used in the study. According to the findings obtained; Findings about the usage period, purpose and device ownership of technological devices have been determined. During the pandemic process, a significant finding was obtained on the variables of neck pain, hand pain, wrist pain and average sleep duration of mobile phone use. It was found that computer use has a significant relationship on hand pain, neck pain, back pain, waist pain, BMI and eye health problem variables. In addition, a significant difference was observed on the variables of back pain, neck pain, wrist pain, average sleep duration and BMI of television use. It was observed that there was a significant relationship with the variables of neck pain, waist pain and hand pain variables in tablet use. Finally, there were significant results on the finding of significance of game console use on back pain, waist pain, neck pain, shoulder pain and BMI variables.