Öğrencilerin elektromanyetik kirliliğe sebep olan bazı teknolojik cihazların bilinçli kullanımına ilişkin farkındalık düzeylerinin incelenmesi ve geliştirilmesi
The analysis about the research and the development of knowledge of using technological devices which cause electromagnetic pollution of the students
  1. Tez No: 349114
  2. Yazar: AYŞE NESİBE KÖKLÜKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SELVİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara ilindeki ortaokul ve liselerde öğrenim görmekte olan 7., 8., 9., 10. ve 11. sınıf öğrencilerinin; teknolojik cihazlardan (baz istasyonu, kablosuz modem, cep telefonu ve dizüstü bilgisayarlar) yayılan elektromanyetik kirliliğe ilişkin farkındalık düzeylerini çeşitli değişkenler (cinsiyet, sınıf düzeyi, anne- baba eğitim durumu) açısından belirlemek, öğrencilerin farkındalık düzeylerine elektromanyetik kirliliğe ilişkin uygulanan eğitimin etkisinin olup olmadığını tespit etmek ve teknolojik cihazlardan yayılan elektromanyetik kirliliğe ilişkin öğrencilerin görüşlerini belirlemektir. Bu araştırmanın nicel bölümünde 2012-2013 eğitim öğretim yılında Ankara ili Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokul ve liselerde öğrenim görmekte olan 7., 8., 9., 10. ve 11. sınıf olmak üzere toplam 4453 öğrenci yer almaktadır. Nitel bölümünde ise nicel bölümde yer alan öğrenciler içerisinden rastgele seçilen 10 öğrenci yer almaktadır. Katılımcılar belirlenirken araştırma problemi doğrultusunda seçkisiz örnekleme yöntemlerinden tabakalı (küme) örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu oturumlarda öğrencilere 150 dakikalık bilinçlendirme eğitimi verilmiştir. Öğrencilerin elektromanyetik kirliliğe sebep olan bazı teknolojik cihazların bilinçli kullanımına ilişkin farkındalık düzeylerini belirlemek ve öğrencileri bu konuda bilinçlendirmek amacıyla yapılan bu çalışmada nitel ve nicel verilerin birlikte değerlendirilmesiyle oluşan karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde nedensel karşılaştırmalı yöntem ve tek grup ön test - son test deneme öncesi (One group pretest-posttest design) model kullanılmıştır. Araştırmanın nitel bölümünde ise fenomenolojik yöntem kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak ?Elektromanyetik Kirliliğe Sebep Olan Teknolojik Cihazların Bilinçli Kullanımına İlişkin Farkındalık Ölçeği? ve ön-son görüşme formu kullanılmıştır. Nicel veriler SPSS 15 istatistik analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistik teknikleri, ilişkisiz gruplar t-testi, tek faktörlü ANOVA testi, ilişkili gruplar t-testi kullanılmış ve anlamlılık düzeyi (,05) kabul edilmiştir. Nitel verilerin çözümlenmesi için ise içerik analiz yöntemi seçilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, öğrencilerin elektromanyetik kirliliğe sebep olan teknolojik cihazların bilinçli kullanımına ilişkin farkındalık düzeyleri arasında cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Ancak bu farklılığın örneklemin büyüklüğünden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Benzer şekilde, öğrencilerin farkındalık düzeyleri arasında sınıf düzeyi bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olduğu ancak bu farklılığın yine örneklem sayısının fazla olmasından kaynaklandığı bulunmuştur. Öğrencilerin farkındalık düzeyleri anne eğitim durumu bakımından incelendiğinde örneklem sayısının büyüklüğünden kaynaklanan istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Öğrencilerin farkındalık düzeyleri arasında baba eğitim durumu bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunamamıştır. Öğrencilerin elektromanyetik kirliliğe sebep olan teknolojik cihazların bilinçli kullanımına ilişkin farkındalık düzeyleri arasında aylık gelir düzeyleri bakımından ise yine istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olduğu ancak bu farkın örneklem büyüklüğünden kaynaklandığı görülmüştür. Son olarak öğrencilerin farkındalık ölçeği ön test-son testten aldıkları puan ortalamaları karşılaştırıldığında son test lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Elektromanyetik kirliliğe ilişkin verilen eğitimin öğrencilerin farkındalık düzeylerini geliştirmede etkisi olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca nitel verilerden elde edilen sonuçlarla, elektromanyetik kirlilikle ilgili verilen eğitimin öğrencilere fayda sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the electromagnetic pollution awareness which comes from technological devices (base station, wifi, cell phone, laptops) on the perspective of variables (such as gender ,class level, mother-father education) of the students who is in secondary and high schools on 7.8.9.10. and 11. grade in Ankara, to ascertain if the education upon electromagnetic pollution effects students? level of awareness and to determine students? opinions about electromagnetic pollution that comes from technological devices. In the quantitative research of this subject, 4453 secondary and (7. 8. 9. 10. and 11.) grade high school students which bounded up to Ankara City Director of Education in 2012-2013 education year takes place. On the other hand in the qualitative part is all about the 10 random chosen students who take part in quantitative research. To determine the participants, the stratified sampling method of random sampling in the direction of research problem has been used.150 minute?s awareness education is given to the students. To determine students electromagnetic pollution awareness which comes from technological devices and to make them conscious about this subject, mixed pattern of the synthesis of quantitative and qualitative data were used. In the quantitative part of the research, causal-comparative method and one group pretest-posttest design model have been used. In the qualitative part of the subject phenomenological method has been used. In the research, the awareness of the use of technological devices which cause electromagnetically pollution of data collection implements and pretest-posttest form have been used. The quantitative data has been analyzed by the help of SPSS 15 statistical programs. In the analyses of quantitative data, descriptive statistic techniques, independent groups t-test, one factor ANOVA test, dependent groups t-test have been used and significant level is set as 05. For the analyses of qualitative data, content analyze method has been used. According to the results of the research, upon to determine students? electromagnetic pollution awareness which comes from technological devices and to make them conscious about this subject, it is found that there is a statistical difference considering the gender. But it is immobilized that the awareness is emanated because of the sample size. Correspondingly, it is found that the awareness of the students differentiates by the level of classes statistically but it is found that this awareness occurs because of the enormous size samples. When the awareness has investigated by the education level of mother, the statistical awareness that grows out of the sample size has been found. Nothing has found when the awareness has investigated by the education level of father. There is a statistical difference about the income level on the subject of to determine students electromagnetic pollution awareness which comes from technological devices but it is seen that this difference has happened because of the size of the sample. Finally, when the pretest-posttest results compared about the awareness level of the students, the expressive statistical posttest difference has been found. It is seen that electromagnetic pollution education is effective in the improvement of the awareness of the students. Moreover, according to the results of qualitative data, it is seen that the electromagnetic pollution education is useful for students.