Kritik omuz açısı ve akromial indeks ölçümlerinin rotator manşet yırtığı ile ilişkisinin 3 boyutlu modeller üzerinde değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between critical shoulder angle and acromial index measurements with rotator cuff rupture on 3d models
  1. Tez No: 713632
  2. Yazar: MERVE SEVGİ İNCE GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABET GÖZİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Ortopedi ve Travmatoloji, Anatomy, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: YÜKSEK İHTİSAS ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Rotator manşet (rotator cuff) kasları, m. supraspinatus, m. infraspinatus, m. subscapularis ve m. teres minor'den oluşur. Bu kaslar, omuz ekleminin kapsülü ile birlikte, eklemin önünden, arkasından ve üstünden geçerek humerus'un tuberculum majus ve tuberculum minus'una tutunurlar. Böylece, omuz eklemini anterior, posterior ve superior yönlerden destekleyerek hareketlerini de düzenlerler. Bunun yanı sıra rotator manşet kasları kol hareketleri esnasında çeşitli kuvvetlere karşı direnç gösterirler. Bu dirence bağlı olarak da rotator manşet yırtıkları yaygın olarak görülebilmektedir. Rotator manşet yırtıklarının tanımlanmasından bu yana, yırtık sebeplerinin açıklanmasına yönelik birçok çalışma yapılmıştır. Ancak, rotator manşet yırtıkları ile acromion, cavitas glenoidalis ve caput humeri'nin morfolojik özellikleri arasındaki ilişki tam olarak açıklanamamıştır. Çalışmalar genellikle iki boyutlu radyografi görüntüleri ile yapılmıştır. İki boyutlu radyografik görüntülerde omuz ekleminde eklem yüzlerinin pozisyonları tam olarak değerlendirilemediğinden üç boyutlu modellere gereksinim duyulmuştur. Bu nedenle planladığımız çalışmamızın amacı; rotator manşet yırtıkları ile kritik omuz açısı ve akromial indeks değerleri arasında bir ilişki olup olmadığını üç boyutlu olarak değerlendirmek ve kritik omuz açısı ve akromial indeks değerlerinin rotator manşet yırtıklarının oluşumu üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmamızda rotator manşet yırtığı bulunan (RMY grubu) 24 ve Bankart lezyonu olup rotator manşet yırtığı bulunmayan (kontrol grubu) 20 katılımcı olmak üzere toplam 44 katılımcının bilgisayarlı tomografi tetkikleri incelenmiştir. Bilgisayarlı tomografi tetkiklerinin üç boyutlu rekonstrüksiyonları ile elde edilen glenohumeral eklem modelleri üzerinde kritik omuz açısı ve akromial indeks ölçümleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda rotator manşet yırtığı grubunda ölçülen kritik omuz açısı, kontrol grubunda ölçülenden anlamlı (p=0,002) olarak daha yüksek olarak bulunmuştur. Rotator manşet yırtığı grubunun ve kontrol grubunun akromial indeks değerleri anlamlı farklılık göstermemiştir (p=0,151). Ayrıca çalışmamızda, rotator manşet yırtığı olan hasta grubunda akromial indeks ve kritik omuz açısı değerleri ile hastaların yaşları arasında orta düzeyde pozitif korelasyon olduğu belirlenmiştir (r=0,309, r=0,367).
Özet (Çeviri)
Rotator cuff muscles are m. supraspinatus, m. infraspinatus, m. subscapularis and m. teres minor. These muscles, along with the capsule of the shoulder joint. They support the shoulder joint from anterior, posterior and superior sides and regulate its movements. In addition, they resist various forces during arm movements. Due to this resistance, rotator cuff tears are commonly seen. Since the identification of rotator cuff tears, many studies have been conducted to explain the causes of the tears. However, the relationship between rotator cuff tears and morphological features of acromion, cavitas glenoidalis and caput humeri has not been fully explained. The studies are usually done with two-dimensional radiography images. Because of the positions of the joint faces could not be fully evaluated in two-dimensional radiographic images, three-dimensional models were needed. The aim of this study is to evaluate the relationship between the rotator cuff tears and critical shoulder angle and acromial index values in three dimensions and to investigate the effects of critical shoulder angle and acromial index values on the formation of rotator cuff tears. In our study, computerized tomography examinations of 44 participants, 24 rotator cuff tear (RMY group) and 20 Bankart lesion and no rotator cuff tear (control group) were examined. Critical shoulder angle and acromial index measured on glenohumeral joint models obtained by three-dimensional reconstructions of computed tomography examinations. In conclusion, rotator cuff tear group's critical shoulder angle was measured significantly higher than control group (p = 0.002). Rotator cuff tear group and control group's acromial index values did not differ significantly (p = 0.151). In addition, there was a moderate positive correlation between acromial index and critical shoulder angle values and age of patients with rotator cuff tears (r = 0.309, r = 0.367).