Yoksunluk değerlendirme aracı-1 (YDA-1)'in Türkçe geçerlik güvenirlik çalışması
The validity and reliability study of the deprivation assessment tool dat-1
- Tez No: 713664
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL KÖKCÜ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, Yoksunluk Değerlendirme Aracı-1'in Türkçe geçerlik güvenirliğini belirlemek amacıyla metadolojik olarak planlandı. Araştırmanın örneklemini İstanbul da bulunan bir devlet hastanesinin 16 yataklı Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde yatmakta olan araştırmaya katılmaya gönüllü ve ebeveynlerinden onam alınan 80 çocuk oluşturdu.Veriler“Tanıtıcı Bilgiler Formu”, ''Yoksunluk Değerlendirme Aracı-1'',“Pediatrik Serebral Performans Kategori Ölçeği”, ''Pediatrik Genel Performans Kategorisi'' ve“PRİSİM skoru”ile toplandı.Araştırmada elde edilen veriler SPSS 22.0 ve MedCalc 19.1istatistik programı aracılığıyla değerlendirildi. Örneklem grubundaki çocukların %67.5'inin erkek olduğu, %38.8'inin 1-12 aylık, %32.5'inin 1-3 yaş aralığında olduğu belirlendi. Çocukların Yoksunluk Değerlendirme Aracı-1 puanları ile Pediatrik Genel Performans Kategorisi ve Pediatrik Serebral Performans Kategori Ölçeği puanları arasında pozitif (p=0.0004olarak belirlendi. Kesme noktasındaki Sensitivity (Duyarlılık) 81.82; Specificity (Özgüllük) 100; Youdenindex J=0.818(0) göre çocukların %56.2' sinde yoksunluk geliştiği saptandı. Elde edilen bulgular sonucunda Yoksunluk Değerlendirme Aracı-1'in farklılıkları ayırt edecek hassas ölçüm yaptığı ve Türkçe geçerli ve güvenilir bir araç olduğu saptandı. Bu sonuçlar ışığında aracın, sedasyon kullanılan çocuklara yönelik yoksunluk durumunun belirlenmesi amacı ile klinik uygulama alanında kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the Turkish validity and reliability of the Deprivation Assessment Tool-1 as methodologically. The sample of the study consisted of 80 children, who were hospitalized in the 16-bed Pediatric Intensive Care Unit of a state hospital in Istanbul, who volunteered to participate in the study and whose parents' consent was obtained. Data were collected buy using the“Descriptive Information Form”,“Deprivation Assessment Tool-1”,“Pediatric Cerebral Performance Category Scale”,“Pediatric General Performance Category”and“PRISIM score”. The data obtained in the research were evaluated using SPSS 22.0 and MedCalc 19.1 statistical program. It was determined that of the children67.5% were boys, 38.8% were 1-12 months old, 32.5% were 1-3 years old. A positive (p=0.0004. Sensitivity at breakpoint 81.82; Specificity 100; Youden index J=0.818 (0), it was determined that 56.2% of the children developed deprivation. As a result of the findings, it was determined that the Deprivation Assessment Tool-1 made a sensitive measurement to distinguish differences and was a valid and reliable tool in Turkish. In the light of these results, it is recommended that the tool be used in clinical practice in order to determine the withdrawal status for children using sedation.