Tip 2 diabetes mellitus hastalarında pprag gen polimorfizminin araştırılması
Investigation of pparg gene polymorphism in patients with type 2diabetes mellitus
  1. Tez No: 713663
  2. Yazar: FEHİME DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF PARMAKSIZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Diyabet çeşitleri arasında T2DMyaklaşık olarak %95'lik bir kısmını teşkil eder.T2DM, dünya genelinde endişe verici bir şekilde artmakta ve yaygın metabolik hastalıklardan biri olmaktadır.Multifaktoriyel ve karmaşık bir metabolik hastalık olan T2DM'nin klinik olarak heterojen oluşuhemgenetik faktörlerin çok yönlü etkileşimine hem de çevresel faktörlere bağlıdır. Hastalığın genetik yapı bakımından anlaşılması, risk etkenlerinin belirlenerek, hastalığın tanısından tedavisine klinik kullanımına katkı sağlaması açısından önem arz etmektedir. T2DM gelişiminde, beta (β) hücre işlevi, insülin duyarlılığı, glukoz üretimi, yağ hücreleri işlevi gibi bazı işleyişler etkili olmaktadır.Bu nedenle çalışma planımızda PPARG geninin sekansları incelenerek rs1801282 polimorfizmi tespit edilmiştir. Çalışma, Harran Üniversitesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Moleküler Genetik Laboratuarı' nda yapılmıştır. Bu çalışmaya, Harran Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından T2DM hastalığı tanısı almış, tedavi ve takip altında olan hem kadın hem erkek hastalar dahil edilmiştir. Kontrol grubu herhangi bir kronik hastalığı olmayan sağlıklı gönüllü bireylerden oluşturulmuştur. T2DM tanısı bulunan 109 hasta ve 114 sağlıklı bireyden EDTA' lı tüplere alınarak 4 cc periferik kan örneklerinden DNA izolasyonkiti ile genomik DNA elde edilmiş ve elde edilen DNA' ların spektrofotometrik olarak değerleri ölçülmüştür. PPARG genine ait genotipler Real Time Polimeraz Zincir reaksiyonu (RT-PCR) yöntemiyle belirlenmiştir. PPARG geni için tanımlanan bölgede bireyler CC, CG genotiplerine göre gruplara ayrılarak allel frekansları hesaplanmıştır.Çalışmamızın sonuçlarına göre109 hasta bireyin 27' si CG ve 82 hasta bireyin sonucu CC çıkmıştır. Kontrol grubunda olan 114 sağlıklı bireyden 20'si CG ve 94'ü ise CC genotipidir.Hasta grubunda bireylerin %24,8'inin, kontrol grubundakilerin ise %16,7'sinin PCR sonucu CG'dir.Hastagrubu ile kontrol grubu arasında ve ayrıca genotiplere göre gruplar arasında, kan glukozu ve glikolize hemoglobin (HbA1c) değerleri gruplar arasında ve bazı biyokimyasal analiz sonuçlarıda dikkate alınarak karşılaştırma yapılmıştır.Çalışmamızdaki bulgular literatür sonuçları ile uyumlu bulunmuştur. Sonuçlarımız T2DM gelişiminde PPARG gen polimorfizminin rolünü değerlendirmede yararlı olacaktır ve gelecekteki çalışmalar için yol gösterici olabilir.Ayrıca elde edilen sonuçlarda bazı risk profillerinin belirlenerek tanıdan tedaviye klinik alanda pratik uygulamaya da katkı yapacağı düşünülmüştür. Bu konuda TİP 2 diyabet gelişiminde farklı gen polimorfizmlerinin de değerlendirildiği daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Among the types of diabetes, (T2DM) constitutes approximately %95 .Type T2DM is worryingly increasing worldwide and is one of the most common metabolic diseases. being clinical heterogeneity of T2DM, which is a multifactorial and complex metabolic disease, is due to both the multifaceted interaction of genetic factors and environmental factors. Understanding the disease in terms of genetic structure contributes to the diagnosis, treatment and clinical use of the disease Many processes such as beta (β) cell function, insulin sensitivity, hepatic glucose production, and function of adipocytes are effective in the development of T2DM. Therefore, rs1801282 polymorphism was determined by examining the sequences of the PPARG gene in our study plan. The study was carried out in the Molecular Genetics Laboratory of the Department of Medical Genetics of Harran University. Both male and female patients diagnosed as T2DM and under treatment by Harran University Internal Medicine Department were included in this study. The control group consisted of healthy volunteers without a history of any systemic disease. Genomic DNA was obtained from 4 cc peripheral blood samples with DNA isolation kit from 109 patients with type 2 DM and 114 healthy individuals in EDTA tubes and the values of the obtained DNAs were measured spectrophotometrically. Genotypes of the PPARG gene were determined by Real Time polymerase Chain Reaction (RT-PCR) method. In the area defined for the PPARG gene, individuals were divided into groups according to CC, CG genotypes, and allele frequencies were calculated. According to the results of our study, 27 patients were CG and 82 patients were CC. Of 114 healthy individuals in the control group, 20 were CG and 94 were CC genotypes. The PCR result of 24.8% of the individuals in the patient group and 16.7% of the individuals in the control group was CG. Comparisons were made between the patient group and the control group, and also between the groups according to genotypes, blood glucose and glycosylated hemoglobin (HbA1c) values between the groups and some biochemical analysis results.. The findings in our study were found to be compatible with the results of the literature. Our results will be useful in evaluating the role of PPARG gene polymorphism in the development of T2DM and will be a guide for future studies. In addition, it is thought that some risk profiles will be determined in the results obtained and it will contribute to the practical application in the clinical field from diagnosis to treatment.In this regard, we think that there is a need for more comprehensive studies in which different gene polymorphisms are evaluated in the development of T2DM.