Bilinç bozukluğu hastalarında uygulanan transkranial alternatif akım uyarımının EEG ile incelenmesi
Investigation of transcranial alternating current stimulation by EEG in applied to patients with di̇sorders of consciousness
- Tez No: 713666
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAY BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bilinç bozukluğu genellikle uyarılmayı ve farkındalığı düzenleyen sinir sistemlerinin yaralanması veya işlev bozukluğunun neden olduğu değişmiş bir bilinç durumudur. Çalışmamızın temel amacı bilinç bozukluğu tanılı hastalara uygulanan tACS'in olası terapötik etkilerini incelemek ve EEG osilasyonlarındaki değişiklikleri araştırmaktı. Çalışmaya 18-70 yaşları arasında 24 birey dahil edildi Katılımcılar bilinç bozukluğu (n:12) ve sağlıklı kontrol (n:12) grubu olarak ayrıldı. Tek seans tACS, dorsolateral prefrontal kortekse (DLPFC) üzerine, 20 dakika uygulandı. Nöromodülasyon uygulaması öncesi hastaların klinik durumları JFK Koma Skalası-Revize Edilmiş (CRS-R), Disability Rating Scale (DRS), Simplified evaluation of consciousness disorders (SECONDs) ile beyin osilasyonları ise elektroensefalogram (EEG) ile uygulama öncesi ve sonrasında değerlendirildi. Gruplar arasında yaş arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Disorder of consciousness is an altered state of consciousness usually caused by injury or dysfunction of the nervous systems that regulate arousal and awareness.The main purpose of our study was to examine the possible therapeutic effects of tACS applied to patients with a diagnosis of impaired consciousness and to investigate the changes in EEG oscillations. Twenty-four individuals between the ages of 18-70 were included in the study. Participants were divided into disorder of consciousness (n:12) and healthy control (n:12) groups. A single session of tACS was applied to the dorsolateral prefrontal cortex (DLPFC) for 20 minutes. Before neuromodulation application, the clinical conditions of the patients were evaluated with JFK Coma Scale-Revised (CRS-R), Disability Rating Scale (DRS), Simplified evaluation of consciousness disorders (SECONDs), and brain oscillations were evaluated with electroencephalogram (EEG) before and after the application. There was no statistically significant difference in age between the groups (p>0.05).