Bilinç bozukluğu hastalarında tacs uyarımının, EEG mikrodurum haritaları üzerine etkisi
Impact of tacs on EEG microstate dynamics in disorders of consciousness
- Tez No: 960094
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ HANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Fizyopatoloji, Nöroloji, Biophysics, Physiopathology, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Transkraniyal alternatif akım uyarımı, kortikal osilasyonları frekans-özgül olarak modüle eden noninvazif bir nöromodülasyon yöntemidir. Bu çalışmada, bilateral dorsolateral prefrontal kortekse uygulanan 40 Hz tACS'nin bilinç bozukluğu olan hastalarda EEG mikrodurum parametreleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiş ve bu parametrelerin klinik bilinç düzeyi ile ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmaya dahil edilen 31 bilinç bozukluğu hastasında, 40 Hz tACS uygulamasından önce ve sonra istirahat EEG kayıtları alınmıştır. EEG verileri, yedi haritalı kümeleme yöntemiyle mikrodurum analizine tabi tutulmuştur. Ortalama süre, görülme sıklığı, kapsama oranı, açıklanan varyans ve geçiş olasılıkları hesaplanmıştır. tACS öncesi ve sonrası parametreler eşleştirilmiş örneklem t testi ile karşılaştırılmış; CRS-R puanlarıyla olan ilişkiler, yaş ve hastalık süresi kontrol edilerek sıralı korelasyon analizi ile incelenmiştir. tACS uygulaması sonrasında mikrodurum A, D, F, G ve toplam ortalama sürede anlamlı azalma, mikrodurum B'nin ve toplam mikrodurum geçiş sıklığının artış gösterdiği saptanmıştır. CRS-R puanları, mikrodurum B ve C'nin açıklanan varyans oranı ile pozitif, mikrodurum E'nin kapsama oranı ve görülme sıklığı ile negatif korelasyon göstermiştir. Ayrıca, A→C, D→B ve G→E geçiş olasılıkları anlamlı olarak azalırken, D→E geçişinde artış izlenmiştir. Bulgular, 40 Hz tACS uygulamasının EEG mikrodurum dinamiklerini modüle ettiğini ve bazı mikrodurum parametrelerinin klinik bilinç düzeyiyle ilişkili olduğunu göstermektedir. Mikrodurum analizi, bilinç bozukluğu olan hastalarda nöromodülasyon etkilerinin değerlendirilmesine yönelik potansiyel bir nörofizyolojik araç olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Transcranial alternating current stimulation is a noninvasive neuromodulation technique that modulates cortical oscillations in a frequency-specific manner. This study aimed to investigate the effects of 40 Hz tACS applied bilaterally to the dorsolateral prefrontal cortex on EEG microstate parameters in patients with disorders of consciousness, and to evaluate the relationship between these parameters and clinical consciousness levels. Thirty-one patients diagnosed with DOC underwent resting-state EEG recordings before and after a single session of 40 Hz tACS. EEG data were subjected to microstate segmentation using a seven-map clustering approach. Microstate parameters including mean duration, occurrence, coverage, variance explained, and transition probabilities were calculated. Paired samples t-tests were used to compare pre- and post-stimulation microstate features, and correlations with the CRS-R scores were analyzed using partial rank correlations, controlling for age and time since onset. After tACS, a significant reduction in mean microstate durations (A, D, F, G, and global average) and a significant increase in mean occurrence (particularly microstate B and total occurrence rate) were observed. CRS-R scores correlated positively with the explained variance of microstates B and C and negatively with the coverage and occurrence of microstate E. Additionally, transition probabilities from A to C, D to B, and G to E significantly decreased following stimulation, while the transition from D to E increased. The findings suggest that 40 Hz tACS modulates the temporal dynamics of EEG microstates in patients with DOC. Specific microstate features showed significant associations with behavioral measures of consciousness, indicating their potential as neurophysiological markers for tracking stimulation-induced changes in cortical activity. EEG microstate analysis may serve as a promising tool for evaluating the effects of neuromodulation in DOC.