Bazı yeni hidrazon bileşikleri üzerinde çalışmalar
Studies on some new hydrazone compounds
  1. Tez No: 713674
  2. Yazar: HALİL ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY GÜZELDEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışmasında 4-hidroksibenzoik asitten hareketle hepsi yeni olmak üzere 8 adet 1,2,3-triazol-arilidenhidrazid (51a-h) ve 8 adet 1,2,3-triazol-4-tiyazolidinon (52a-h) yapısında olmak üzere toplam 16 adet hibrit bileşik sentezlendi. Hibrit bileşiklerin sentezlendiği hidrazid ve ester bileşikleri de bu tez çalışması kapsamında ilk defa sentezlendiler. Arilidenhidrazid bileşiklerinin sentezi için ilgili hidrazid bileşiği 8 farklı aromatik aldehit ile kondanse edildi. Ele geçen arilidenhidrazid bileşiklerindeki imin grupları tiyoglikolik asit ile 4-tiyazolidinon türevlerine dönüştürüldü. Bileşiklerin yapı tayinleri NMR, HRMS, IR ve UV analizleri ile yapıldı. Sentezlenen bileşiklerin insan sağlıklı meme epitel hücreleri MCF10A ve insan meme kanseri hücreleri MCF7 üzerindeki sitotoksik etkileri MTT testleri ile in vitro olarak belirlendi. Elde edilen bulgular standart antikanser ilaç doksorubisin ile kıyaslandı. Doksorubisin için MCF7 ve MCF10A hücreleri üzerindeki sitotoksik etkisine ilişkin IC50 değerleri sırasıyla 8,01 ve 32,32 µM iken bu değerler 51d için 10,10 ve 96,88 µM, 51g için sırasıyla 8,48 ve 114,80 µM'dır. 52g için ise aynı hücre hatlarına karşı IC50 değerleri sırasıyla 4,38 ve 170,60 µM'dır. Biyolojik aktivite sonuçlarına göre OH ve OCH3 grubu taşıyan 51d, 51g ve 52g numaralı bileşiklerin MCF7 ve MCF10A hücrelerine karşı doksorubisine göre çok daha yüksek seçicilik gösterdiği tespit edildi. Bu kapsamda elde edilen sonuçlar, 51d, 51g ve 52g numaralı bileşiklerin yeni potansiyel antikanser ilaçlar olması için umut vadedicidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, totally 16 hybrid compounds which all of are new including substituted-1,2,3-triazole-arylidenehydrazide (51a-h) and substituted-1,2,3-triazole-4-thiazolidinone (52a-h) derivatives were synthesized starting from 4-hydroxybenzoic acid. Also hydrazide and ester compounds, which are starting molecules for the synthesis of the hybrid compounds, were synthesized for the first time in this thesis. For the synthesis of arylidenehydrazide compounds, the related hydrazide compound was reacted with 8 different aromatic aldehydes. The imine groups in the arylidenehydrazide compounds were converted to 4-thiazolidinone ring through the reaction with thioglycolic acid. Structure determinations of the compounds were performed by NMR, HRMS, IR and UV analyzes. The cytotoxic effects of the synthesized compounds on the human healthy breast epithelial cells MCF10A and human breast cancer cells MCF7 were determined by in vitro MTT assays. The biological activity results of the hybrid compounds were compared with the standard anticancer drug doxorubicin. The IC50 values for the cytotoxic effect of doxorubicin on MCF7 and MCF10A cells are 8.01 and 32.32 µM, respectively, while these values are 10.10 and 96.88 µM for 51d and 8.48 and 114.80 µM for 51g, respectively. For 52g, the IC50 values against the same cell lines are 4.38 and 170.60 µM, respectively. According to the biological activity results, it was determined that the OH and OCH3 substituted compounds 51d, 51g and 52g showed much higher selectivity than doxorubicin against MCF7 and MCF10A cell lines. As a result, 51d, 51g and 52g are promising candidate compounds as new potential anticancer drugs.