Unpacking teacher knowledge for bridging in- and out-of-school mathematics using mathematically-rich and contextually-realistic problems
Matematiksel açıdan zengin bağlamsal açıdan gerçekçi problemlerle okul içi ve dışında kullanılan matematik arasında köprü kurduracak öğretmen bilgisinin incelenmesi
  1. Tez No: 713678
  2. Yazar: ŞERİFE SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RICHARD LESH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Indiana University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 439
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki ortaokul matematik öğretmen adaylarının matematiksel açıdan zengin bağlamsal açıdan gerçekçi (MZ-BG) problemler yazmada ihtiyaç duydukları bilginin doğasını araştırmaktır. Matematik ve mühendislik eğitiminde bir problem çözme yaklaşımı olarak kullanılan Model ve Modelleme Yaklaşımı (MMY), bu çalışmanın teorik ve metodolojik çerçevesini oluşturmaktadır. Bu çalışmanın veri toplama ve analizinde çok katmanlı modelleme araştırması deseni kullanılmış olup, çalışma üç katmandan oluşmaktadır: 1. Katman, Türkiye'de matematik öğretmen eğitimi programında öğrenim gören öğretmen adaylarının problem yazma süreci; 2. Katman, birinci katmanda toplanan verilerin bir araştırma ekibi tarafından analizi; ve 3. Katman, öğretmen adaylarının MZ-BG problemlerini yazarken kullandıkları bilginin türü ve boyutunun araştırmacı tarafından modelleme döngüsünde analizi. Bu veri toplama ve analizi sürecinde, nitel araştırma yöntemlerinden yapılandırmacı gömülü teori yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları Türkiye'deki öğretmen adaylarının MZ-BG problemlerini yazarken kullandıkları bilginin dört boyutu olduğunu ortaya koymuştur: içerik, pedagoji, öğretim programı ve gerçekçi bağlam. Bu boyutların ikili, üçlü ve hatta dörtlü ilişkisinden 16 bilgi türü ortaya çıkmıştır. İçerik boyutu, kavramsal, işlemsel, pratik ve disiplinler arası bilgileri içermektedir. Öğretim programı boyutu, yatay, dikey ve çevresel program bilgisini işaret etmektedir. Shulman'ın Pedagojik Alan Bilgisine (PAB) ek olarak, üç farklı bilgi türü görülmüştür: öğretim programı bilsigi, bağlamsal bilgi ve bağlamsal öğretim programı bilgisi. Son olarak, gerçekçi bağlam boyutu, öğrencilerin anlamlı bulacağı ve önemli matematiksel kavramları ilişkilendirebileceği bağlamları içeren problemlerin nasıl oluşturabileceğini göstermektedir. Bu boyutun diğer boyutlarla etkileşimi de öğretmen adaylarının belirli bir sınıf seviyesindeki öğrencilerin anahtar matematik konularını ilişkilendirebilecek ve anlamlı ve gerçekçi bağlamları seçmesine katkı sağlayabilecek beş farklı bilgi üretmiştir. Kısaca, bu çalışma matematik öğretmen adaylarının matematiksel açıdan zengin bağlamsal açıdan gerçekçi (MZ-BG) problemler yazmada ihtiyaç duydukları bilgi haritasını çıkarmakta ve matematiği dış dünya ile ilişkilendirebilecek öğretmen eğitiminde ne gibi yenilikler olması gerektiği konusunda araştırmacıları, öğretmen adaylarını ve yöneticileri bilgilendirerek öğretmen eğitimine teorik ve pratik katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate knowledge that Turkish secondary pre-service mathematics teachers need to write mathematically-rich and contextually-realistic (MR-CR) problems that help students connect in- and out-of-school mathematics. The models-and modeling perspective (MMP), a problem solving perspective originating in mathematics and engineering education, constitutes the main theoretical and methodological orientation of this study. Multi-tier modeling research was used to collect and analyze data in three tiers: Tier 1, the problem-writing processes of pre-service teachers in a mathematics teacher education program at a large public university in Turkey; Tier 2, a team of researchers' analysis of the Tier 1 data; and Tier 3, my iteration of several modeling cycles to articulate the knowledge dimensions and types which pre-service teachers utilized to write MR-CR problems. During these stages of data collection and analysis, constructivist grounded theory was utilized as a qualitative inquiry method. This study revealed four dimensions of knowledge contributing to Turkish pre-service teachers' writing MR-CR problems: content, pedagogy, curriculum, and realistic-context dimensions. These dimensions along with their double, triple, and quadruple intersections produced 16 knowledge types. The content dimension comprised conceptual, procedural, practical, and interdisciplinary content knowledge. The curriculum dimension comprised horizontal, vertical, and peripheral curriculum knowledge. In addition to Shulman's notion of pedagogical content knowledge (PCK), three other kinds of PCK emerged in this study, namely, curricular PCK, contextual PCK, and contextual curriculum PCK. Finally, the realistic-context dimension referred to knowledge of how to create problem-solving contexts that make sense to students and how to connect salient mathematical ideas with these realistic contexts. The intersection of the realistic-context dimension with the other three dimensions produced five knowledge types which contributed to pre-service teachers' selecting meaningful and realistic contexts that could be connected to particular mathematics topics for particular students at particular grade levels. In short, this study provides a map of teacher knowledge needed to bridge in-and out-of-school mathematics and contributes to research and practice in teacher education by informing researchers, teacher educators and policy makers about the improvements needed in teacher education programs to prepare teachers who can connect mathematics with the world beyond school.