Acil servise başvuran anksiyete hastalarında istenilen tetkiklerin hasta yönetimi üzerine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of requested tests on patient management in anxiety patients admitted to the emergency department
  1. Tez No: 713682
  2. Yazar: OKAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. TURGAY YILMAZ KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, İlk ve Acil Yardım, Psychiatry, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş Acil serviste anksiyete ön tanısı ile değerlendirilen hastaların oranı yaklaşık %2-12'dir. Anksiyete hastalarının değerlendirilmesi sırasında sıklıkla herhangi bir tanısal tetkike başvurulmasa da özellikle yoğun acil servislerde tanı atlama kaygısı nedeniyle kararsız kalınan hastalarda görüntüleme ve laboratuvar tetkiklerine başvurulabilmektedir. Anksiyete düşünülen hastalarda olası altta yatan başka nedenlerin varlığını saptamak amaçlı yapılan tetkiklerin sonuçlarının bilinmesi hastaların acil servisteki yönetimi üzerine olan etkisini belirlemek açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada acil serviste anksiyete ön tanısı ile değerlendirilen hastalarda yapılmış olan görüntüleme ve laboratuvar tetkik sonuçlarını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem Çalışmaya acil servise başvurusunda International Classification of Disease (ICD) tanı kodu F41 (F41.0, F41.1, F41.2, F41.3, F41.8, F41.9), F42 (F42.0, F42.1, F42.2, F42.8, F42.9), F43 (F43.0, F43.1, F43.2, F43.8, F43.9) olan 18 yaş ve üzeri tüm hastalar dahil edildi. Bu hastalara ait demografik veriler, görüntüleme ve laboratuvar tetkik sonuçları hasta dosyası ve hastane elektronik kayıt sisteminden geriye dönük olarak incelendi. Verilerin analizinde SPSS 22 (version 22.0.0.0) kullanıldı. Tüm analizler %95 güven aralığında yapılarak, p değeri
Özet (Çeviri)
Introduction The rate of patients evaluated with a pre-diagnosis of anxiety in the emergency room is approximately 2-12%. During the evaluation of anxiety patients, no diagnostic test is frequently used. However, in intensive emergency departments, imaging and laboratory tests can be performed due to concerns of missed diagnosis. Knowing the results of these tests performed to determine the presence of other possible underlying causes in patients with anxiety is quite important in determining the effect on the management of the patients in the emergency department. This study aimed to evaluate the imaging and laboratory test results of patients who applied to the emergency department to pre-diagnose anxiety. Materials and Methods All patients aged 18 years and older with International Classification of Disease (ICD) diagnostic codes F41 (F41.0, F41.1, F41.2, F41.3, F41.8, F41.9), F42 (F42.0, F42.1, F42.2, F42.8, F42.9), and F43 (F43.0, F43.1, F43.2, F43.8, F43.9) at admission to the emergency department were included in the study. These patients' demographic data, imaging, and laboratory test results were reviewed retrospectively from the patient file and hospital electronic record system. The data were analyzed by using SPSS 22 (version 22.0.0.0). All analyzes were performed with a 95% confidence interval, and those with a p-value of