1-18 yaş arası çocuklarda anemi sıklığı
The prevalence of anemia in children aged from 1 to 18
- Tez No: 713683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA BALTALI HIDIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Anemi tüm dünyayı etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Özellikle çocuklarda bilişsel ve fiziksel gelişim üzerine olumsuz etkileri yüzünden önlenmesi gerekmektedir. Çalışmamızda 1-18 yaş arasındaki çocuklarda anemi sıklığını saptamak amaçlanmıştır. Materyal- Metod: Bu çalışma retrospektif kesitsel- tanımlayıcı nitelikte araştırma olup Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yürütüldü. Çalışmanın evrenini, 1 Ocak 2019- 31 Aralık 2019 tarihleri arasında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine herhangi bir nedenle başvuran 1-18 yaş arasındaki çocuklar oluşturmuştur. Olguların yaş, cins, göç durumu, tanıları ve başvuru esnasında çalışılan tetkiklerinden hemoglobin, Hct, RBC, MCV, RDW, MCH, demir, demir bağlama kapasitesi, ferritin, B12, folat, CRP sonuçları MHRS kayıtlarından elde edilerek oluşturulan olgu rapor formuna kaydedilmiştir. Hgb değeri yaşa göre tanımlanan sınırın altında olanlar anemi olarak kabul edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 26 programında analiz edilerek iki grup karşılaştırması için Bağımsız 2 grup t Testi, kategorik veriler için ki-kare testi kullanılmıştır. Bağımsız ikiden fazla grubun sayısal değişkenlerini karşılaştırmak için One-Way Anova testi, alt grup parametreleri karşılaştırmaları ise Tukey testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Anemia is a world-wide major public health problem. It must be prevented because of its adverse effects on cognitive and physical development particularly in children. In this study, we aim to determine the prevalence of anemia in children aged from 1 to 18. Material – Method: Being a retrospective descriptive cross-sectional study, it was conducted at İzmir University of Health Sciences Tepecik Training and Research Hospital. The target population of the study included the children aged from 1 to 18 applying to the pediatric polyclinic with any complaint between January 1st, 2019 and December 31st, 2019. The age, gender, immigration status, diagnoses, the laboratory results carried out in admittance to the hospital, including hemoglobin, Hct, RBC, MCV, RDW, MCH, iron, iron binding capacity, ferritin, B12, folate and CRP, were acquired through MHRS and recorded to the subject report form. The children with a lower value of the age-defined limit of Hgb were accepted as anemia. The acquired data were analyzed in SPSS 26 software; and Independent samples t test was utilized for the comparison of two groups and the Chi-Square Test for the categorical variables. The One-Way ANOVA was utilized to compare the numerical variables of more than two independent groups and Tukey's test in comparison of subgroup parameters. A P-value of < 0.05 was considered to be statistically significant. Findings: Of 17156 patients included to the study, 13064 had their complete blood count tested. And of these patients, 51.2% were girls; 94.5% Turkish citizen and the average age was 8. Anemia was detected 13.1% of the study group, and among the patients with anemia, 55.5% were girls, 54.2% were aged between 1 and 5. While the prevalence in the immigrant children was 22.9%; it was 12.5% in Turkish ones. Iron deficiency was observed in 12.2% of the children, 6.2% of whom turned out to have iron deficiency anemia. 33.1% of the patients were observed to have Vitamin B12 deficiency. Result: The anemia prevalence was concluded to be 13.1% in the study group. Although anemia is most common in pre-school period, the high rate in adolescents draws attention. The high rate of anemia observed in our study, carried out in our hospital that provides service for people of low socio-economic status, strongly indicates malnutrition during childhood. In terms of anemia and its potential adverse effects, it is highly crucial that pediatrists, in particular, should be attentive and inform about the principles of healthy nutrition to parents.