Domates rizosferindeki fungusların domatesteki solgunluk etmeni Fusarium oxysporum f.sp. lycopersici'ye karşı antagonistik etkilerinin araştırılması
Investigation of the antagonistic effects of tomato rhizosphere fungi against Fusarium oxysporum f.sp. lycopersici, causal agent of tomato wilt disease
- Tez No: 713718
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Domateste FOL'ün hastalık oluşturmasını engellemeye yönelik olarak yürütülen bu çalışmada, domates rizosferinden 29 fungus türü izole edilmiştir. En yüksek popülasyonu Aspergillus türleri oluştururken (%52.0) bunu Mortierella (%14.3) ve Penicillium (%6.1) türleriyle takip etmiştir. Aspergillus ve Penicillium türlerinin hepsi in vitro'da FOL'ün miseliyal gelişmesini değişen oranlarda engellemişlerdir. Bu fungusların hepsi PDA besi yerinde inhibisyon zonu oluştururken bazıları miseliyal gelişme bazıları da uçucu ve uçucu olmayan antibiyotikleriyle ön plana çıkmıştır. Trichoderma türleri çok düşük oranda elde edilmiş olmasına rağmen in vitro'da miseliyal gelişme hızı, uçucu ve uçucu olmayan antibiyotik üretimleriyle FOL'ü baskılama özelliği göstermişlerdir. FOL'ün domates bitkilerinde hastalık oluşturmasını A. flavus, P. griseofulvum ve T. aggressivum sırasıyla %26.3, 31.6 ve 21.1 oranlarında engellemişlerdir. Hastalık oluşumunu en iyi engelleyen fungus %78.9 etki oranıyla T. brevicompactum olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the research on biological control of tomato wilt disease caused Fusarium oxysporum f.sp. lycopersici (FOL), totally 29 candidate fungal antagonists were isolated from tomato rhizospheres. The highest population consisted of Aspergillus species (52.0%) following Mortierella (14.3%) and Penicillium species respectively. All the Penicillum and Aspergillus species inhibited in vitro mycelial growth of FOL with different grades. While all these fungi produced inhibition zones on PDA medium, some of them preceded with their volatile, non-volatile or mycelial competition. Although Trichoderma species were isolated with low frequency, they exhibited suppressive effect on mycelial growing rate of FOL by both volatile and non-volatile antibiotic production in in vitro. Aspergillus flavus, Penicillium griseofulvum and Trichoderma aggressivum inoculation inhibited disease incidence on plants by 26.3%, 31.6% and 21.1% respectively. T. brevicompactum was the most effective fungus inhibiting disease incidence by 78.9% effect.