Rizosfer bakterilerinin kavunda Acidovorax citrulli'nin neden olduğu bakteriyel fide yanıklığı hastalığı'na etkisi
Effect of rhizosphere bacteria on bacterial seedling blight disease caused by Acidovorax citrulli in melon
  1. Tez No: 872062
  2. Yazar: AYSEL ZÜBEYDE ERDEVİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM AYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında, Acidovorax citrulli'nin neden olduğu Kavunda Bakteriyel Fide Yanıklığı Hastalığı'nın biyolojik mücadelesinde rizosfer bakterilerinin kullanım olanakları in vitro ve in vivo koşullarda araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda kavun, karpuz, domates, okaliptüs ve çam rizosferinden alınan toprak örneklerinden 241 adet aday antagonist izole edilmiştir. Rizosfer bakterilerinin yanı sıra farklı patojenlere antagonistik etkileri kanıtlanmış laboratuvarımız koleksiyonunda yer alan 157 adet bakteriyel izolat çalışmaya dahil edilmiştir. Toplam 398 aday antagonist bakterinin, antibakteriyel etkisi ikili kültür testiyle incelenmiş ve 38 bakteriyel izolatın 0.3-7.7 mm inhibisyon zonu oluşturarak antibakteriyel aktiviteye sahip olduğu belirlenmiştir. Bu bakterilerin in vitro antagonistik etki mekanizmaları (siderofor üretme yeteneği, fosforu çözme yeteneği ve indol asetik asit üretme miktarları) incelenmiştir. Bu izolatlardan 15 tanesinin siderofor ürettiği belirlenirken hiçbir izolatın fosforu çözemediği tespit edilmiştir. Öte yandan 11 izolatın ise yüksek miktarda (156.8-170.5 μg/ml) büyüme hormonu olan IAA ürettiği belirlenmiştir. In vitro testler sonucunda antibakteriyel etkisi olan ve birden fazla etki mekanizmasına sahip 8 izolat seçilmiş ve bunların biyolojik tohum uygulamalarıyla hastalık şiddetine etkisi araştırılmıştır. Birinci tohum denemesinde, 8 uygulama hastalık şiddetini %0.48-39.45 oranında baskılamıştır. En başarılı iki izolat ile kurulan ikinci tohum denemesinde ise Y90, %46.37 oranında hastalığı engellerken bu oran Y28'de %18.97 olmuştur. MALDI TOF MS yöntemiyle yürütülen tanı çalışmalarında, Y28 kodlu izolat Providencia rettgeri ve Y90 kodlu izolat ise Bacillus amyloliquefaciens subsp. plantarum olarak tanılanmıştır. Bu sonuçlara göre Providencia rettgeri (Y28) ve Bacillus amyloliquefaciens subsp. plantarum (Y90) ile yapılacak biyolojik tohum uygulamalarının, kavunlarda Fide Yanıklığı Hastalığı'nın biyokontrolünde başarı getirebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the possibilities of using rhizosphere bacteria in the biological control of Melon Bacterial Seedling Blight caused by Acidovorax citrulli were investigated in in vitro and in vivo conditions. For this purpose, 241 candidate antagonists were isolated from soil samples taken from the rhizosphere of melon, watermelon, tomato, eucalyptus and pine. 157 bacterial isolates from our laboratory's collection, with proven antagonistic effects on different pathogens as well as rhizosphere bacteria, were included in the study. The antibacterial effects of a total of 398 candidate antagonist bacteria were examined by double culture test and it was determined that 38 bacterial isolates had antibacterial activity by creating a 0.3-7.7 mm inhibition zone. The in vitro antagonistic action mechanisms of these bacteria (ability to produce siderophores, ability to solubilize phosphorus, and amount of indole acetic acid production) were examined. While 15 of these isolates were determined to produce siderophores, it was determined that none of the isolates could dissolve phosphorus. On the other hand, it was determined that 11 isolates produced high amounts (156.8-170.5 μg/ml) of IAA, a growth hormone. As a result of in vitro tests, 8 isolates with antibacterial effects and multiple mechanisms of action were selected and their effects on disease severity were investigated with biological seed applications. In the first seed trial, 8 applications suppressed disease severity by 0.48-39.45%. In the second seed trial established with the two most successful isolates, Y90 prevented the disease at a rate of 46.37%, while this rate was 18.97% in Y28. In diagnostic studies carried out using the MALDI TOF MS method, the isolate coded Y28 was identified as Providencia rettgeri and the isolate coded Y90 was identified as Bacillus amyloliquefaciens plantarum. According to these results, it was concluded that biological seed applications with Providencia rettgeri (Y28) and Bacillus amyloliquefaciens subsp. plantarum (Y90) could be successful in the biocontrol of Seedling Blight Disease in melons