Menhecü Nakdi'l-Hadis 'Inde'l-İmam'il-Buhari Min Hilâli't-Tarihi'l-Evsat
İmam Buhari El- Tarihıı'l evsat eserindeki hadisleri eleştirme yöntemi
  1. Tez No: 713717
  2. Yazar: AHMAD SNOBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASSER SHİMALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Ürdün Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada hadis eleştirisi yönünden imam Buharının El -Tarihu'l Evsat eserindeki yöntemi ibraz edilir. Hadislerin altındaki açıklamaları (Kısa kelimeleri) izah etmeyi, rivayetteki halanın yeri ve sebebi, sonra hadisi zayıf kılmadaki eleştirme yöntemi üzerinde durmayı hedefliyor. Bu nedenden dolayı hadisleri çıkardım ve hadis içindeki ravileri belirledim. Daha sonra imam Buharinin El- Tarihu'l Evsat eserindeki sözleri başka eserleri ile karşılaştırdım, daha sonra diğer imamların sözleriyle karşılaştırdım. Bu tez ile hadislerin eleştiri yöntemini belirtmeye çalıştım. Hadis çalışmamda imam Buharinin rivayete iki yönden baktığı sonucuna vardım. Bu iki yön ise send ve metindir. Her bir yönü farklı olarak ele aldım, bu yol ile send konusunda eleştiri yönteminin daha fazla yer almıştır. Send konusunda muteselsil, munkatı, diğer senedlerle zıtlık olup olmadığını ve ravinin sendteki hal ve durumunu ifade etmeye çalıştım. Daha sonra bu sendteki hataları belirleme konusundaki yolları açıkladım, Metni ise şu yönden araştırdım: sabit olana muhalefetin olması, tarihe muhalefetin olması ve sahabe hayatının yaşam iarzinin zıdı olup muhalefet etmesi yönünü açıkladım. Bu çalışma ile bir çok sonuç elde ettim. Öğrneğin imam Buhari'nin bu konuda yüksek derecede olduğu kanaatine vardım, kendisinden sonra gelen imamlar onun hadis eleştirme yöntemi ile ilgili yazdığı eserlerdeki hükümlerden çokça istifade etmişlerdir. Senddekİ İttisal ve İnkıta meselelerinde onun yükesek derecede dikkatli ve birden fazla inkıta durumları ifade etmek için farklı eleştiri tabirleri kullanmasından anlaşılmaktadır. Bir rivayetin başkalarıyla çeliştiğinde sika'mn (Adalet ve zabt sıfatlarını tam olarak taşıyan râvi) artırması için karinelere bakılır ve genel hükümler bazı istilah eserlerinde bilindiği gibi değildir. Buharinin eserinde hatanın ortaya çıkarılması şu yollar ile gösterilebilir: muhalefet ve tekleşme her birinde karineler vardır, Metin eleştirisi sendin eleştirisi ile bağlıdır. Metni sabit olana muhalefetin olması, tarihe muhalefetin olması ve sahabe hayatının yaşam tarzinin zıdı olup muhalefet etmesi olduğu zaman metne eleştirebilir. Bu çalışma ile birçok tavsiye elde ettim. Mesela, İmam Buhari Yöntemi eserlerinden araştırma, inceleme ve öğrenmeyi tamamlamanın önemi göz önünde bulundurulmalıdır, El-Tarihu'l Evsat eserindeki hedefler ve faydaları ibraz etmek için tetkik edildi. İmam Buhari eleştirme hükümlerinin uygulaması serbest bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper has sought to highlight the methodology of Imam Bukhari in his al-Tarikh al "Awsat, particularly his methodology of hadith criticism. The purpose behind this is to make clear the concise, terse comments that Imam Bukhari makes after the hadiths; to explain these through a study of the errors in hadith transmission, and their reasons; and, finally, to summarise his critical methodology in weakening particular hadiths. For this, the hadiths of the work were sourced; the narrators introduced; and then the words of Imam Bukhari in al-Tarikh al-Awsat were compared to his words in other books, and also to the words of other eminent scholars in other works, in order that Imam Bukhari's methodology of hadith criticism and its means become clearly apparent. Through the study of the hadiths, it was found that Imam Bukhari dealt with both aspects of transmission: the chain of transmission, and the text. Each of these was devoted a section. However, the main focus was on the criticism of the chain of transmission: it was considered in terms of being contiguous or broken; in terms of contradicting other chains of transmission; in terms of the state of its transmitters; and then the means of uncovering the errors therein. As for the text of the hadiths, these were studied through comparing whether they contradicted established matters, historical facts, or the state of affairs lived by the Companions (Allah be pleased with them).