Preterm doğumlarda prolince zengin asidik protein 1 (PRAP1) düzeyinin araştırılması
Investigation of proline rich acidic protein 1 (PRAP1) levels in preterm delivery
- Tez No: 713730
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHİTTİN ÖNDERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Amaç: 20 ile 37. Gebelik haftaları arasında meydana gelen doğumlar preterm-erken doğum olarak tanımlanır ve bu doğumlar perinatal mortalite ve morbiditenin önemli bir nedenini oluşturmaktadır. Preterm eylemin gerçekleşmesinde çok sayıda faktör rol almaktadır ve bu nedenle erken doğum riskini belirlemek kolay değildir. Erken doğum için spesifik bir kan belirtecin bulunması bu durumdan korunabilmek için son derece önemli bir faktör olabilir, ancak henüz böyle bir molekül bulunmuş değildir. Çalışmada embriyonun uterusa implantasyonunda rolü olduğu düşünülen insan serum PRAP1 proteini düzeyleri ile preterm doğum arasında bir ilişkinin olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Sağlığı ve Doğum Hastanesi'nde 20.-36. gebelik haftaları arasında herhangi bir enfeksiyondan ya da cerrahi müdaheleden kaynaklı olmadan preterm doğum eylemi gerçekleşen 25 anne çalışma grubunu, obstetrik ve medikal problemi olmayan ve 37. gebelik haftası sonrası normal doğum eylemi gerçekleşen ve obstetrik bir sorunu tespit edilmeyen 25 anne kontrol grubunu oluşturmuştur. Çalışmaya dahil edilen bireylerden alınan venöz kanda PRAP1 proteinin düzeyi ELISA yöntemi ile ölçüldü. Çalışmaya alınan bireylerin gebelik haftası, yaş, vücut kitle indeksi, obstetrik öykü (gebelik gravida, parite, abortus) gibi parametreler bakımından gruplar karşılaştırıldı. Bulgular: Serum PRAP1 düzeyi preterm doğum yapan annelerde ortalama 15.76 ng/ml ve medyan değeri 9.11 ng/ml, term doğum yapan annelerde, ortalama 20.06 ng/ml ve medyan değeri 13.56 ng/ml olarak bulundu. Sonuç: İstatistiksel olarak anlamlı bulunmamakla birlikte (p=0.273) erken doğum yapan annelerde PRAP1 düzeyleri kontrol grubuna göre düşük bulunmuştur. PRAP1 düzeyinin düşüklüğünün erken doğum için bir risk faktörü olma olasılığının olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Preterm birth, defined delivery between gestational weeks of 20 and 36 is a significant cause of perinatal mortality and complications. Several factors play role in development of preterm delivery. A spesific blood marker would be a milestone for prevention, however such a molecule has not been described. In this study, maternal serum PRAP1 protein assumed to function as an molecule for implantation of embrio was measured and its relation to preterm delivery was assesed. Materials and Methods: This study was conducted at Adıyaman University Medical School Department of Obstetrics and Gynecology between September 2020 and May 2021 including total of 50 pregnants, of which 25 pregnants with preterm labor between the gestation weeks of 24 + 0 - 36 + 6 were classified as preterm delivery group and 25 with term labor and without any obstetrical complaints were classified as control group. Serum PRAP1 levels were measured using a commercial ELISA kit. Groups were compared in term of gestational week, age, BMI, obstetric ststus (gravida, parity, abortus). Results: Mean serum PRAP1 levels were found 20.06 ng/ml in control group and 15.76 ng/ml in preterm group (p=0.273). Conclusion: Serum PRAP1 levels were found lower in preterm group. However this difference statistically was not significant (p=0.273). Increasing sample size might result in larger difference in the result. Based on the results lower levels of serum PRAP1 might be a factor causing preterm delivery.