Determination of some leaf and stomata traits of some male and female types of buttum (Pistacia khinjuk, Stocks.) seedlings grown for forest
Buttum (Pistacia khinjuk, Stocks.) ormanı oluşturmak için yetiştirilen çöğürlerin farklı erkek ve dişi tiplerinde bazı yaprak ve stomata özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 713800
  2. Yazar: QUTBUDDIN YAQUBI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR EROL AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, ormanlık alan oluşturmak için yetiştirilen Pistacia khinjuk'a ait bazı Erkek ve Dişi buttum tiplerinden, iki farklı yöneyden alınan yapraklarda, bazı yaprak ve stoma özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin Pistacia koleksiyon parselinde bulunan buttum tipleri üzerinde yürütülmüştür. Bu tiplerden 4 erkek ve 3 dişi tip yaprak örnekleri alımı için işaretlenmiştir. Yaprak örnekleri sürgünlerin ortasından tam gelişmiş yapraklar alınmıştır. Yaprak örnekleri alınırken kuzey ve güney yönleri dikkate alınmıştır. Laboratuvar çalışması yine Bahçe bitkileri bölümünde yapılmıştır. Stoma kalıpları tırnak cilası yardımıyla çıkarılmıştır. Yaprakların hem üstünden hem de altından kalıplar elde edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; stomalar genelde yaprağın altında bulunmaktadır. Çalışmada yaprak üstündeki stoma sayıları da belirlenmiştir. Yaprak altında en fazla stoma sayısı (425 adet/mm2) kuzey yöneyde Erkek-3 tipinde belirlenirken, Güney yöneydeki yapraklarda ise en yüksek (395.20 adet/mm2 ) olduğu Erkek-2 tipinde belirlenmiştir. Yaprağın üst yüzeyinde en yüksek değere (112.72 adet/mm2) Dişi-3 de kuzey yöneyde belirlenirken, güney yöneyde ise 143.13 adet/mm2 olarak Dişi-1 de saptanmıştır. Stoma uzunluğu bakımından en uzun (23.52 μm) Dişi-1 tipinde belirlenirken, en düşük (15.88 μm) değere Erkek-2 tipinde kuzey yöneyden alınan yapraklarda saptanmıştır. Bir yaprakta bulunan stoma sayısı da belirlenmiştir. Genel ortalama olarak 7.365.163 adet/yaprak olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte yaprak alanları, stoma por boyutlar gibi özellikler de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine some leaf and stomatal characteristics in leaves taken from two different directions of some male and female buttum types of Pistacia khinjuk, Stocks. grown for forestry. The research was carried out on the buttum types found in the Pistacia collection plot of Harran University Faculty of Agriculture. Leaf samples were taken 4 male and 3 female from these types are pointed at collection plot. Leaf samples were taken from the middle of the shoots with fully developed leaves. The north and south directions were taken into account when taking leaf samples. Laboratory work was also done in the Horticulture Department. Stoma stamps were removed with the help of nail polish. Patterns were obtained from both the adaxial and abaxial of the leaves. According to the findings obtained; stomata are usually located on the underside of the leaves. In the study, the number of stomata on the leaf was also determined. The highest number of stomata (425 pcs/mm2) under the leaf was determined in the Male-3 type in the northern direction, while it was determined in the Male-2 type, where it was the highest (395.20 pcs/mm2) in the leaves in the south direction. While the highest value (112.72 pcs/mm2) on the abaxial (upper surface) of the leaf was determined in the north direction of Female-3, while in the south direction it was determined as 143.13 pcs/mm2 in Female-1. In terms of stomatal length, the longest (23.52 μm) was determined in the Female-1 type, while the lowest (15.88 μm) value was found in the leaves taken from the north in the Male-2 type. The number of stomata in a leaf was also determined. It has been determined that the general average is 7.365.163 pcs/leaf. In addition, features such as leaf areas and stomata pore sizes were also determined.