Yapay zekanın ceza sorumluluğu ve kişilik tartışmaları
Criminal responsibility of artificial intelligence and personality discussions
- Tez No: 713801
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SİNAN ALTUNÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yapay zeka insan gibi düşünebilen otonom yapılar olarak tanımlanmaktadır. Teknolojik gelişmelerle birlikte geçmişten günümüze toplumsal yaşamımızda önemi artmış olsa da hukuki sorunları da aynı oranda büyümektedir. Bu çalışmada yapay zekanın hukuki sorumluluğu ile birlikte hukuki statüsü üzerine ileri sürülen kişilik tartışmalarına yer verilecektir. Bu doğrultuda çalışmamızın; Birinci bölümünde; yapay zeka kavramı ve niteliği, yapay zeka kavramının robot kavramından ayrımı, tarihsel gelişimi, esas bileşenleri açıklanmaktadır. Ayrıca, küresel anlamda yapay zekanın gelişimi ve sorunları üzerine ele alınmış olan ulusal ve uluslararası deklarasyon ve raporlar irdelenerek yapay zekanın hukuk düzenlemelerine ne şekilde entegre olacağı hususu anlatılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise, yapay zekanın ceza hukukundaki yeri, cezai sorumluluğu ve kişilik tartışmaları detaylandırılmış ve mahkeme kararlarına dayalı örneklerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence is defined as autonomous structures that can think like a human. Although its importance in our social life has increased from past to present with technological developments, its legal problems are also growing at the same rate. In the paper, together with the legal responsibility of artificial intelligence, personality debates on the legal status of artificial intelligence will be included. In accordance with this, in the paper it is analyzed: In the first part; the concept and the quality of artificial intelligence, the separation of the concept of artificial intelligence from the concept of robotics, its historical development, its main components are explained. Additionally, national and international declarations and reports on the development and problems of artificial intelligence in the global sense are examined, and how artificial intelligence will be integrated into legal regulations is tried to be explained. In the second part; the role of artificial intelligence in criminal law, criminal liability and personality discussions are detailed and explained with examples based on court decisions.