Investigation of nuclear factor erythroid 2-related factor 2 levels in the sera of children with chronic kidney disease
Çocukluk çağı kronik böbrek hastalarının serumlarında nükleer faktör eritroid 2 ile ilişkili faktör 2 düzeylerinın araştırılması
- Tez No: 713803
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİTHAN TAYSI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Serbest radikaller ve oksidanlar fizyolojik sinyal yollarında yer alır, ancak pro-oksidan ve antioksidan sistemler arasındaki bir dengesizlik oksidatif/nitrozatif strese yol açar ve Diabetes mellitus, kanser, romatoid artrit, bulaşıcı hastalıklar, kronik böbrek hastalığı ve ateroskleroz gibi birçok hastalığın patogenezinden sorumludurlar. KBH ve son dönem böbrek hastalığı (SDBY), çocukluk çağında önemli mortalite ve morbidite nedenleri arasındadır. Hastalığın erken teşhisi ve tedavisi, çoğu KBH hastasının SDBY'ye ilerlemesini önleyebilir. Bu amaçla 63 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 26'sı periton diyalizi (PD), 12'si hemodiyaliz (HD) ve 25'i kompanse kronik böbrek hastasıydı (KBH). Kontrol grubu olarak 20 sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. Hasta ve kontrol gruplarının serumlarında nükleer faktör eritroid 2-ilişkili faktör 2 (Nrf2), Kelch benzeri ECH ile ilişkili protein 1- (Keap1-), glikojen sentaz kinaz 3 beta (GSK-3ß), peroksinitrit (ONOO-) ve malondialdehit (MDA) düzeyleri ölçüldü. Ölçülen parametrelerden Nrf2, ONOO-, MDA düzeyleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu, ancak Keap1 ve GSK-3ß düzeylerinde fark saptanmadı. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, hasta gruplarında oksidan durumun arttığını ve uygulanan tedaviye ek olarak antioksidan maddelerin eklenmesinin faydalı olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Free radicals and oxidants are involved in physiological signaling pathways, but an imbalance between pro-oxidant and antioxidant systems leads to oxidative stress and is responsible for the pathogenesis of many diseases such as diabetes mellitus, cancer, rheumatoid arthritis, infectious diseases, chronic kidney disease (CKD) and atherosclerosis. CKD and end-stage kidney disease (ESKD) are among the important causes of mortality and morbidity in childhood. Early diagnosis and treatment of the disease may prevent most CKD patients from progressing to ESKD. For this purpose, 63 patients were included in the study. Of the patients, 26 had peritoneal dialysis (PD), 12 in hemodialysis (HD), and 25 in compensated chronic kidney disease. Twenty healthy individuals were included in the study as the control group. Nuclear factor erythroid 2-related factor 2 (Nrf2), Kelch-like ECH-related protein 1- (Keap1-), glycogen synthase kinase 3 beta (GSK-3ß), peroxynitrite (ONOO-), and malondialdehyde (MDA) levels were measured in the sera of patients and control groups. Among the measured parameters, Nrf2, ONOO-, MDA levels were found to be statistically significantly higher when compared to the control group, but no difference was found in Keap1 and GSK-3ß levels. The results obtained in this study show that the oxidant status is increased in the patient groups and it would be beneficial to add antioxidant substances in addition to the applied treatment.