Adolesan erkek futbolcularda fonksiyonel denge antrenmanlarının temel teknik beceriler ile dinamik ve statik denge yetisine etkisi
The effect of functional balance trainings on basic technical skills and dynamic and static balance in adolescent male football players
- Tez No: 713808
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Futbol spor branşında sporcuların sahip olduğu motorik becerilerden denge düzeyi müsabaka esnasında performansı etkileyen önemli bir parametredir. Bu bağlamda bu araştırma futbolcularda 8 haftalık fonksiyonel denge antrenmanlarının; top sürme, pas, şut atma ve top sektirme gibi teknik beceriler ile statik ve dinamik denge performansına etkileri incelenmeyi amaçlamıştır. Bu çalışmada amatör ligde oynayan 30 adölesan erkek futbolcu rastgele örneklem yöntemi deney antrenman grubu ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Deney grubuna 8 haftalık fonksiyonel denge antrenmanı uygulanmıştır, araştırmada ön test-son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Antrenmanlar öncesi ve sonrası her iki gruba antropometrik ölçümler (boy uzunluğu, vücut ağırlığı), futbol özgü top sürme, pas atma, şut atma testlerinden oluşan Mor-Christian Genel Futbol Yetenek Testi ve Yeageley top sektirme testi ile dinamik ve statik denge ölçümleri uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistik yöntemleri ile grupların kendi içlerinde ön test, son test ölçümleri arasındaki farkın anlamlılığını test etmek için (grup içi), Mann Whitney-U testi, iki grubun testlerden elde ettikleri ön test, son test ölçümleri puanları arasındaki farkların anlamlılığını test etmek için Wilcoxon işaret sıralı testi kullanılmıştır. Sonuç olarak deney antrenman grubu futbolcularının 8 Haftalık fonksiyonel denge antrenmanın sonucunda futbola özgü teknik becerilerden şut, pas, top sektirme ile dinamik ve statik denge yetileri değerleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak artış olduğu gözlemlenmiştir. Deney ve kontrol grubu top sürme becerilerinde gruplar arası karşılaştırmalarında herhangi bir farklılığa ulaşılamamıştır. Sonuç olarak 8 Haftalık fonksiyonel denge antrenmanı yönteminin futbolcularda futbola özgü teknik becerileri ve dinamik ve statik denge performanslarına olumlu yönden etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The level of balance, one of the motoric skills of the athletes in the football sport branch, is an important parameter that affects the performance during the competition. In this context, this research includes 8-week functional balance training in football players; the aim of this study is to examine technical skills such as dribbling, passing, shooting and bouncing, and their effects on static and dynamic balance performance. In this study, 30 adolescent male football players playing in the amateur league were divided into two as experimental training group and control group by random sampling method. An 8-week functional balance training was applied to the experimental group, and the pretest-posttest control group design was used in the study. Anthropometric measurements (height and weight), soccer-specific dribbling, passing, shooting tests, Mor-Christian General Football Ability Test and Yeageley ball bouncing test and dynamic and static balance measurements were applied to both groups before and after the training. In the analysis of the data obtained in the study, to test the significance of the difference between the descriptive statistical methods and the pretest and posttest measurements of the groups within themselves (within the group), Mann Whitney-U test, to test the significance of the differences between the pretest and posttest measurement scores obtained by the two groups from the tests. Wilcoxon sign rank test was used for. As a result, it was observed that the football-specific technical skills of shooting, passing, bouncing, and dynamic and static balance abilities of the football players in the experimental training group increased significantly as a result of the 8-week functional balance training compared to the control group. There was no difference between the groups in the dribbling skills of the experimental and control groups. As a result, it has been concluded that the 8-week functional balance training method has a positive effect on football-specific technical skills and dynamic and static balance performances of football players.