Cevizde farklı aşı yöntemi, aşı zamanı ve aşı ortamlarının aşı başarısı ve fidan gelişimi üzerine etkileri
Effect of different methods, time and environmental conditions on grafting in walnut and growth of sapling
  1. Tez No: 713807
  2. Yazar: REŞİT PALAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma, cevizde aşı odası ve plastik sera koşullarında Şubat ve Mart aylarının 2. haftası olmak üzere farklı iki aşı zamanı ile Akça (TR 201004171 B patent numarası) aşı makinası, omega aşı ve dilcikli aşılama yöntemlerini karşılaştırmak amacıyla yürütülmüştür. Sonuçlara göre, Şubat ayının 2. haftasında plastik sera altında en yüksek aşı başarısı (%96.00) dilcikli aşı yönteminde ve takiben (%93.00) Akça aşı yönteminden alınmıştır. Mart ayının 2. haftasında, plastik sera ortamında, en yüksek aşı başarı oranı (%100,00) dilcikli aşıda ve ardından Akça aşı yönteminde (%90,00) belirlenmiştir. Plastik sera ortamında omega aşı başarı oranı %15,00- %25,00 arasında değişmiştir. Aşı odası ortamında en yüksek aşı başarı oranı (%95,00) Akça aşı yönteminde gözlenmiştir. Genel aşı başarı oranları bakımından Akça ve dilcikli aşı yöntemleri arasında fark bulunmamıştır. Omega aşı yönteminde aşı başarı oranının çok düşük olduğu gözlemlenmiştir. Pazarlanabilir en yüksek fidan oranı Akça aşı yönteminde belirlenmiştir. Kallüslenme oranı, sürgün uzunluğu, sürgün çapı, yaprak alanı ve pazarlanabilir fidan oranı üzerine aşı yöntemlerinin önemli etkileri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This experiment was conducted to study the effect of different methods of grafting Akça (TR 201004171 B patent number), Omega and whip with two different timings 2nd, week of February and March under polyhouse and grafting room conditions in walnut. The results indicated that under polyhouse, the maximum grafting success rate (96,00%) was obtained whip method of grafting followed by (93,00%) Akça grafting when done in 2th week of February. When the grafting was done in 2rd week of March, maximum success rate (100,00%) was determined using whip grafting and followed by Akça (90,00%) under polyhouse. Minimum success rate (15,00-25,00 %) was determined using Omega grafting under under polyhouse. The maximum success rate (95,00%) was observed using Akça grafting method under grafting room. In this case only 3.00-10 per cent success rate was obtained between whip grafting and Akca grafting done in 2nd week of February and March. The higher grafting success rate (95,00%) in Akca grafting recorded under the grafting room. Considering the general grafting success rates, no difference was found between the Akça and whip grafting methods. The grafting success rate of the Omega grafting method was observed to be very low. The highest marketable sapling rate was observed in the Akça grafting method. Significant affects were also determined on callusing rate, shoot length, shoot diameter, leaf area, and marketable sapling rate in between using grafting method.