1980-2020 yılları arası resim sanatında gerçeklik arayışı
Searching trueness in painting art between 1980-2020
  1. Tez No: 713819
  2. Yazar: TURGAY ÖZDİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Resim sanatının tarihi, gerçeklik arayışının da tarihidir. Gerçekliğin arandığı yer ise zamanın sosyal, kültürel ve felsefi yapısına göre şekil alarak resimsel temsillerde anlamını bulur. 20. yy, gerçek ve gerçeklik kavramlarına yüklenen nesnellik, değişmezlik ve algılayan bir zihinden bağımsız oluşunun vurgulandığı yaklaşımların kırılmaya başlandığı bir dönemdir. 21. yüzyıl ise bu yaklaşımların bütünüyle değişime uğradığı ve yeni bir gerçeklik arayışının yaşandığı dönem olmuştur. Bu dönem sanatçıları gerçeği aramada ortaya koydukları yeni yaklaşımlarda, geleneksel temsil anlayışı yerine seçtikleri nesne ya da kullandıkları malzeme ile yeni bir gerçeklik oluşturmaya çalışmışlardır. Yüzyıllar boyu gerçekliği dışsal görüntülerin taklitlerinde arayan resim yaklaşımlarına alternatif olarak; 1980-2020'li yıllarda gerçekliğin çok farklı biçimlerde ele alındığı görülmektedir. Bu tezde; belirlenen zaman dilimi içerisinde gerçekliğin nerede ve nasıl arandığı araştırılmış ve dönem sanatçılarının Foto Gerçekçi, Yeni Dışavurumcu, Yeni Gerçekçi ve Sanal Gerçekçi uygulamalarla gerçekliği bir üst gerçeklik olarak ele aldıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The history of painting is also the history of the search for reality. Where reality is sought, it takes shape according to the social, cultural and philosophical structure of the time and finds its meaning in pictorial representations. The 20th century is a period in which the approaches that emphasize the objectivity, immutability and independence of a perceiving mind, which are attributed to the concepts of truth and reality, began to break. The 21st century, on the other hand, has been a period in which these approaches have completely changed and a search for a new reality has been experienced. The artists of this period tried to create a new reality with the object they chose or the material they used, instead of the traditional understanding of representation, in their new approaches in seeking the truth. As an alternative to painting approaches that have sought reality in imitations of external images for centuries; In the 1980s-2020s, it is seen that reality is handled in very different ways. In this thesis; Where and how reality is sought within the specified time period has been researched and it has been determined that the artists of the period consider reality as a higher reality with Photo-Realistic, Neo-Expressionist, Neo-Realistic and Virtual Realist applications.