Resim sanatında dışavurumu bedenselleştirmek
Embodying the expression in painting art
  1. Tez No: 707496
  2. Yazar: EMİNE DİKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Resim Sanatında kullanılan beden imgeleri resmin ortaya çıkışından günümüze kadar farklılık göstermiştir. Beden imgesi ilk olarak mağara duvarlarında yapılan ilkel çizimlerle ortaya çıkan sonrasında farklı yüzeylere aktarılarak devamlılığı sağlanmıştır. Değişen koşullara uygun gelişmeler farklı etkilerle de devam etmiştir. Sonrasında gelişen ve yaşanan hiyerarşiyle beraber resim sanatı, yaşanılan döneme, toplumun sosyo-kültürel sürecine ve hayatta var olan tüm etkilerin insan bedenine verdiği olumlu veya olumsuz etkilerinin bir göstergesi olarak sanatçıların eserlerine yansımıştır. 20. yüzyılla birlikte Ekspresyonizmle gelişen figüratif resim bireysel ve toplumsal olarak yaşanan dramatik olayların insan ruhundaki etkilerini beden üzerine yansıtma isteği günümüzde de devamlılığını göstermektedir. Zamanla yaşanan sosyal, kültürel politik ve teknolojik gelişmeler ve bunun sonucunda ortaya çıkan değişimlerin derin etkisi beden imgesine yansıtılmıştır. Ekspresyonizm akımı, sanatçı merkezli olup ruhsal ve düşünsel bir anlatım yolu olarak görülmüştür. 1900'lü yılların başlarında bir başkaldırı niteliğinde ortaya çıkan bu anlayış savaş sonrası bir dönemde sanatçıların iç dünyalarındaki ruhsal birikimlerini, korku, acı, hüzün gibi duygularını yansıttıkları bir anlatım dilini sunmuştur. Bedenin olduğu gibi gerçekçi bir biçimde yansıtıldığı zaman bedenin gücünü yeterince yakalayamayacağını savunan dönemin sanatçıları, Ekspresyonizmle birlikte beden imgesinin ruhuna inip, biçim bozarak renkçi bir yaklaşımla eserler üretmişlerdir. 1980'lerde Yeni Ekspresyonizm adıyla tekrar gündeme gelen bu anlayış, 1960-1980 arası doğallıktan uzak kalışıyla gerçekleşen sürece karşı resim sanatının tekrar doğuşunu meydana getirmiştir. Bu dönem renk armonilerine ve tuvale duyulan özlemi geri getirmiştir. Sanatçının benliği ve kişiliği içerisinde yaşadıkları, toplumun sosyal ve kültürel özellikleri ve bireylerin yaşam özellikleri resmin içine farklı disiplinliklerde birçok teknik uygulanarak beden imgesine yansıtılmıştır. Türkiye'de de Cumhuriyetten günümüze kadar kendini göstermeye başlayan Ekspresyonizm akımı, sanatçıların farklı anlatımlarıyla kendine yer bulmuştur.
Özet (Çeviri)
The body images used in the art of painting have differed from the emergence of the painting to the present day. The body image first emerged with the primitive drawings made on the cave walls, and then its continuity was ensured by transferring it to different surfaces. The developments in line with the changing conditions continued with different effects. With the hierarchy that developed and lived afterwards, the art of painting was reflected in the works of artists as an indicator of the period, the socio-cultural process of the society and the positive or negative effects of all the effects in life on the human body. Figurative painting, which developed with Expressionism in the 20th century, shows the continuity of the desire to reflect the effects of individual and social dramatic events on the human spirit on the body. The social, cultural, political and technological developments experienced over time and the profound effect of the changes that occurred as a result were reflected on the body image. Expressionism movement is artist-centered and has been seen as a spiritual and intellectual way of expression. This understanding, which emerged as a rebellion in the early 1900s, presented a language of expression in which the artists reflected their spiritual accumulations in their inner world and their emotions such as fear, pain and sadness in a post-war period. The artists of the period, who argued that the body cannot adequately capture the power of the body when it is reflected in a realistic way as it is, produced works with a colorist approach by descending into the spirit of the body image and deforming it with Expressionism. This understanding, which re-existed in the 1980s under the name of New Expressionism, brought about the rebirth of the art of painting against the process that took place between 1960 and 1980, when it was away from naturalness. This period brought back the longing for color harmonies and canvas. The artist's self and personality, the social and cultural characteristics of the society and the life characteristics of individuals are reflected in the body image by applying many techniques in different disciplines. Expressionism movement, which started to show itself in Turkey from the Republic to the present, has found a place for itself with the different expressions of the artists.