Klinik olarak 'down sendromu' düşünülen olgularda ötiroid hasta sendromu
Euthyroid Sick Syndrome in Cases with Clinically Considered 'Down Syndrome'
  1. Tez No: 713824
  2. Yazar: NURDAN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER PALA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Klinik olarak Down Sendromu düşünülen 31 çocukta otoimmün belirtilere ait değişiklikler arandı. 14 yaşında olan bir vakada klinik ve laboratuvar olarak belirgin hipotiroidi saptandı. Bu vaka çalışma dışı tutuldu. Diğer 30 çocuktaki klinik bulguların yüzdeleri belirlendi. Klinik görünümlere göre Down Sendromu düşünülen 14 çocuktaki T3, T4, TSHA değerleri ile normal değerler arasında uygunluk tespit edildi. Aynı olgudaki enfeksiyonlu çocuklardaki ve exitus olan çocuklardaki laboratuvar bulguları özellikle ülkemizde yapılan normal çocuklardaki bulgulara benzerlik göstermekteydi. Ağır enfeksiyonlu çocuklarda T3, exitus olanlarda T3, T4 değerlerinde düşüklük gözlendi. Laboratuvar imkanlarımızın yetersizliği nedeniyle rT3 ölçümlemeleri yapılamadı.
Özet (Çeviri)
Changes in autoimmune symptoms were sought in 31 children who were clinically thought to have Down Syndrome. In a 14-year-old case, clinically and laboratory-specific hypothyroidism was detected. This case was excluded from the study. The percentages of clinical findings in the other 30 children were determined. T3, T4, TSHA values ​​in 14 children who were thought to have Down Syndrome according to clinical appearances were found to be compatible with normal values. Laboratory findings in infected children and in children who died in the same case were similar to those in normal children, especially in our country. T3 values ​​were decreased in children with severe infection, and T3, T4 values ​​were observed in those who died. rT3 measurements could not be made due to insufficient laboratory facilities.