Karpal tüner sendromlu hastalarda soğutulmuş el-bilek ateli ve soğutulmamış el-bilek ateli kullanımının çaprazlama karşılaştırmalı çalışması
Cross comperative study of use of cold and normal wrist splints in patients with carpal tunnel syndrome
- Tez No: 165183
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZDEN ŞENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Karpal tünel sendromlu hastalarda soğutulmuş el- bilek ateli ve soğutulmamış el- bilek ateli kullanımının çaprazlama karşılaştırmalı çalışması Karpal tünel sendromu bilekte bulunan karpal tünel içinden geçen median sinirin çeşitli sebeplerle burada sıkışması sonucu oluşan bir tuzak nöropatisidir. En sık rastlanan tuzak nöropatisi türüdür. El ve el bileğinde ağrı, hissizlik iğnelenme, karıncalanma, keçeleşme, güçsüzlük gibi bulguları vardır. Semptomlar özellikle geceleri artar ve eli sallamakla tipik olarak geçer. Sinir iletimi sıcaklık değişiminden etkilenmektedir. Bu değişikliklerin sinir aksonu üzerindeki sodyum-potasyum iyon kanallarının açılıp kapanma zamanlarını etkileyerek olduğu belirtilmiştir. Fizyolojik olarak soğuk sodyum-potasyum iyon kanallarının açılıp-kapanmasını yavaşlatırken sıcağın bunu hızlandırdığı bildirilmiştir. Ancak normal ve demiyelinize sinirde sıcaklık değişimi ile farklı sonuçların ortaya çıkmakta olduğu yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Normal sinirde sıcak iletimi hızlandırırken, soğuk yavaşlatmaktadır. Demiyelinize sinirde ise tam tersine soğuk iletimi hızlandırmaktadır. Karpal tünel sendromunun tedavisinde atel kullanılmaktadır. Bu bilgilerden yola çıkarak karpal tünel sendromunun tedavisinde soğutulmuş atel kullanımının iyi gelebileceğini düşünerek çalışmayı planladık. Literatürde soğuk atel kullanılarak karpal tünel sendromunun tedavi sürecini izleyen hiçbir klinik çalışma bulunmamaktadır. 30 karpal tünel sendromu hastası 5 ay boyunca takibe alındı. Her ayın başında ve sonunda hastanın semptomlarımı değerlendirmek için global semptom skalası ve semptom şiddet skorlaması anketleri uygulandı. İlk, üçüncü ve beşinci aylarda hastalar sadece izlendi, ikinci ve dördüncü aylarda hastalara sadece geceleri olmak üzere, dönüşümlü olarak soğutulmuş ve soğutulmamış atel uygulandı(15 hastada ikinci ve dördüncü dönemlerin yeri değişti). Bulgular“iki eş arasındaki farkın önemlilik testi”ve“korelasyon analizi”ile analiz edildi. Sonuç olarak; soğutulmuş atelden memnun kalan 22 hasta içinde soğutulmuş atelin soğutulmamış atele göre daha üstün olduğu ve genel olarak ENMG bulguları daha kötü olan hastalarda soğutulmuş atelin daha etkin olduğunu düşündüren bulgular elde edildi. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cross comperative study of use of cold and normal wrist splints in patients with carpal tunnel syndrome Carpal tunnel syndrome is an entrapment neuropathy occurring due to various reasons of median nerve compression passing through carpal tunnel in the wrist. It is the most common entrapment neuropathy. It has findings like pain in the hand and wrist, loss of sensation, tingling and numbness. Symptoms get worse at night and typically relieved by shaking the hand. Nerve conduction is affected by the temperature changes. These changes have been shown to be affecting the opening and closing times of the sodium and potassium channels. Physiologically it is reported that cold slows down opening and closing of sodium and potassium channels whereas hot fastens it. However different outcomes with temperature change in normal and demyelinated nerve have been demonstrated in studies. In the normal nevre hot increases the conduction velocity whereas cold decreases it. Contrarily in the demyelinated nerve cold increases the conduction velocity. Splints have been used in the treatment of carpal tunnel syndrome. From all these information we planned the study with the idea of using cold splints may yield better results in carpal tunnel syndrome. There is no clinical study for follow-up of the patients with carpal tunnel syndrome by using cold splints. 30 patients with carpal tunnel syndrome have been followed for 5 months. At the beginning and end of each month global symptom scale and symptom severity scale questionaires have been performed. In the first, third and fifth months patients have been observed without splint, in the second and forth months normal and cold splints have been used in shifts (in 15 patients second and forth periods have been changed place). Findings have been analyzed by using“Paired-Samples T Test”,“Chi square test”and“correlation analysis”. Finally, findings showing better results regarding the affectivity of cold splints in patients with worse ENMG findings have been obtained. 50