SOX15'in tiroid kanseri kücre hattında WNT/β-katenin ve PI3K/AKT yolağı üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of SOX15 on WNT/β-catenin and PI3K/AKT pathways in thyroid cancer cell line
  1. Tez No: 713847
  2. Yazar: GUNAY GALAMIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR BUYRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tiroid kanseri, son yıllarda insidansı hızla artan yaygın bir endokrin habis tümörüdür. Tiroid kanserinin oluşumu, gelişimi, invazyonu ve metastazı, çeşitli hücresel sinyal yolaklarının ve ilgili moleküllerin işlev bozukluğu ile ilişkilidir. Çalışmanın amacı; tiroid kanserinde SOX15'in olası işlevinin Wnt/β-katenin ve PI3K/AKT yolakları üzerine etkisini belirlemektir. SOX15 geninin sağlıklı tiroid hücre hattında siRNA ile susturma işlemi sonrası WNT/β-katenin sinyal yolağı genlerinden CTNNB1, CCND1 ve C-MYC'in mRNA ve protein düzeyleri; PI3K/AKT sinyal yolağı genlerinden AKT1'in mRNA ve protein düzeyi, p-AKT1 protein düzeyini analiz edildi. Ayrıca tiroid tümör ve normal hücre hatlarında aynı genlerin mRNA ve protein ifadelerine bakılmıştır. SOX15 geni tiroid normal hücre hattında %86 susturuldu. Susturma sonrası; normal hücre hattında C-MYC mRNA ifadesi değişmezken, CCND1, AKT1 ifadesi artmış ve CTNNB1, SOX15 ifadesi azalmıştır. Protein düzeyinde analiz zamanı ise susturma sonrası; normal hücre hattında SOX15, AKT, p-AKT1, CTNNB1, CCND1 ve C-MYC'in protein düzeyi azalmış bulundu. Sonuç olarak; Tiroid normal hücre hattında SOX15 geni yokluğunda C-MYC'in ifadesinin değişmemesi etkileşime girmediklerini göstermektedir. SOX15' in tiroid kanserinde AKT1 ve CCND1 gen ifadesi üzerine baskılayıcı etkisi söz konusudur. SOX15 geni CTNNB1 ile aynı yönlü korelasyon göstermektedir. Öngörülen bu ilişkileri belirlemek için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Thyroid cancer is a common endocrine malignancy that has rapidly increased in global incidence in recent decades. The changes of different signaling pathways and related molecular dysfunction promote the occurrence, development, invasion and metastasis of thyroid cancer. We aimed to detect the investigation of the effect of SOX15 on Wnt / β-catenin and PI3K / AKT pathways in thyroid cancer. The mRNA and protein levels of WNT/β-catenin and PI3K/AKT signal pathways such as CTNNB1, CCND1, C-MYC and AKT1, pAKT1 respectively were analyzed after silencing of SOX15 gene with siRNA in thyroid normal cell line. In addition, mRNA and protein expressions of the same genes in thyroid tumor and normal cell lines were analyzed. The SOX15 gene was 86% knockdown in the thyroid normal cell line. After knockdown of SOX15 gene we detected, mRNA expression of C-MYC unchanged in normal cell line, increased expression of CCND1, AKT1 and decreased expression of CTNNB1, SOX15. Western blotting results after knockdown of SOX15, protein levels of SOX15, AKT, pAKT1, CTNNB1, CCND1 and C-MYC were found to be decreased in normal cell lines. As a result, the unchanged expression of C-MYC in the absence of the SOX15 gene in the thyroid normal cell line indicates that they do not interact. SOX15 has a suppressive effect on AKT1 and CCND1 gene expression in thyroid cancer. The SOX15 gene is inversely correlated with CTNNB1. Further studies are needed to determine these predicted relationships.