İşveren ve işveren vekillerine göre iş güvenliği uzmanının nitelikleri
Quali̇fi̇cations of the occupational safety specialalist according to employers and employer representatives
  1. Tez No: 713857
  2. Yazar: EDA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ APDULMUTALİP ŞAHİNASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son yıllarda dünyada ve ülkemizde gelişim gösteren iş sağlığı ve güvenliği kültürü hem insana verilen değeri hem de üretim devamlılığını sağlayan bir daldır. Ülkemizde 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çıkarıldığından bu yana bir iş konusu olmaktan çıkıp yeni ve sadece kendi konularını içinde barındıran bir hukuk dalı olmuştur. Güvenli çalışma ortamının sağlanması, sağlık ve güvenlik tedbirlerinin eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesiyle gerçekleşir. Bu eksiklikleri gidermede rol alan iş güvenliği uzmanın görevleri vardır. Yapılan bu çalışmada, işveren ve işveren vekillerinin bakış açısıyla bir iş güvenliği uzmanı profili ne şekilde olmalı araştırması yapılmıştır. Yıllar geçtikçe üretimde gelişmekte olan Malatya ilindeki işveren ve işveren vekilleriyle, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile mülakatlar yapılmıştır. Ulaşılan on beş iş insanına bu sorular sorulmuş ve algıları ölçülmüştür. İşveren ve işveren vekilleriyle görüşmeler sonucunda iş güvenliği uzmanının becerisi, neleri bilmeli, nasıl davranmalı, bir iş güvenliği uzmanından beklentileri neler gibi sorulara cevap aranmıştır. Bu çalışma, hem iş insanlarının uzmandan beklentisini ölçmüş hem de iş güvenliği uzmanı olarak çalışmak isteyen kişilere yol göstermiştir. Toplumun iş güvenliği uzmanından beklentisinin ne olduğunu gözler önüne sermiştir. Çalışmanın sonucunda iş güvenliği uzmanı eğitimi verilirken uzmanların istihdamını kolaylaştırmak için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety culture, which has developed in the world and in our country in recent years, is a branch that provides both the value given to people and the continuity of production. Since the Occupational Health and Safety Law No. 6331 came into force in our country, it has ceased to be a commercial issue and has become a new branch of law that includes only its own subjects. Providing a safe working environment is ensured by the complete fulfillment of health and safety measures. The occupational safety specialist, who takes part in eliminating these deficiencies, has duties. In this study, a research was conducted on how an occupational safety expert profile should be from the perspective of employers and employers' representatives. Interviews were conducted with employers and employer representatives in Malatya city, which has been developing in production over the years, using semi-structured interview technique. These questions were asked to the fifteen business people reached and their perceptions were measured. As a result of the interviews with the employer and employer's representatives, answers were sought for questions such as the skills of the occupational safety specialist, what she should know, how she should act, and what are her expectations from the occupational safety specialist. This Study not only measured the expectations of the business people from the occupational safety expert, but also guided those who want to work as an occupational safety expert. It has revealed what the society expects from the occupational safety specialist. As a result of the study, suggestions were made to facilitate the employment of experts while providing occupational safety expertise training.