Normal beton ve taşıyıcı hafif betonla projelendirilen bir örnek yapının maliyet ve yapısal yönden karşılaştırılması
Comparison of a sample building designed with normal concrete and structual lightweight concrete in terms of cost and structure
  1. Tez No: 713858
  2. Yazar: FURKAN HAYIRLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN AÇIKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Standartların getirdiği katı kurallar yapıların, yapı taşıyıcı elemanlarının boyutlarını büyültürken, bu büyümede yapı ağırlığını ve yapıya etkiyen yükleri önemli derecede artırırken, aynı zamanda artan yapı malzemelerinin fiyatları da yapıların maliyetini artıran bir diğer önemli etkendir. Hem yapıyı hem de maliyetleri hafifletmek için inşaat sektöründe yeni arayışlar araştırılmaktadır. Bu tez çalışmasında hem normal beton hem de taşıyıcı hafif beton kullanılarak örnek bir yapı 3 katlı, 5 katlı ve 7 katlı olarak projelendirilerek ve gerekli hesaplamaları yapılmıştır ve üç farklı kata ve 2 farklı beton türü kullanılarak toplam 6 tane tasarım birbirleri ile kıyaslanmıştır. Kıyaslama yapıların kolon, kiriş gibi taşıyıcı elemanlarının boyutlandırılması, yapı ağırlığında meydana gelen değişimler, kullanılan beton miktarındaki değişim, yapısal konulardaki değişimler, kaba yapı maliyetlerindeki değişimler gibi bir çok konuda yapılmıştır. Karşılaştırmalar için gerekli hesaplamalar STA4CAD v14.1 Structural Analysis for Computer Aided Design programı kullanılarak yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre aynı eleman boyutlarına sahip yapılarda taşıyıcı hafif beton kullanılması durumunda yapı ağırlığında, temele gelen yüklerde azalmalar kaydedilirken kaba yapı maliyetlerinde artışlar meydana gelmiştir. Ayrıca taşıyıcı hafif betonla imal edilmiş yapıların yapısal özelliklerinde herhangi bir sorunla karşılaşılmamıştır.
Özet (Çeviri)
While the strict rules brought by the standards increase the dimensions of the structural bearing elements of the structures, this growth significantly increases the weight of the structure and the loads acting on the structure, while at the same time increasing prices of building materials are another important factor that increases the cost of the structures. In order to alleviate both the structure and the costs, new searches are being sought in the construction sector. In this thesis, a sample building with 3 floors, 5 floors and 7 floors was designed and necessary calculations were made by using both normal concrete and lightweight concrete. A total of 6 designs were compared with each other using 3 different floors and 2 different types of concrete. Comparison has been made on many issues such as dimensioning the load-bearing elements such as columns and beams, changes in the weight of the structure, changes in the amount of concrete used, changes in structural issues, and changes in rough construction costs. The necessary calculations for the comparisons were made using the STA4CAD v14.1 Structural Analysis for Computer Aided Design program. According to the results of the analysis, in the case of using lightweight concrete in buildings with the same element dimensions, decreases were recorded in the weight of the structure and loads on the foundation, while an increase in the costs of the rough construction occurred. In addition, no problems were encountered in the structural properties of the structures manufactured with lightweight concrete.