Futbolda farklı sprint antrenmanlarının performans ve fizyolojik yanıtlarının incelenmesi
Investigation of performance and physiological responses of different sprint trainings in football
  1. Tez No: 713865
  2. Yazar: ALİ GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCÜMENT ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı futbol oyuncularında yüksek şiddetli interval ve farklı sprint antrenmanlarının sporcuların aerobik performans, anaerobik performans, kan laktat ve sürat özelliklerine etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma grubu Sivasspor AŞ. Futbol kulübünde alt yaş (U 19, U 17) kategorilerinde aktif olarak futbol oynayan gönüllü sağlıklı 24 sporcudan oluşmaktadır Bulgular: Deney ve kontrol gruplarının kan laktat değerlerinin ön test son test ortalamaları arasında deney grubunun, LAmak2 değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir(P0,05). Kontrol grubunda LAdin , LAmak1 ve LAmak3 değerlerinde ön test son test değerleri arasında anlamlı fark tespit edilmemiştir(P>0,05). Deney ve kontrol gruplarının Y IRT1, MAH ve KAH ve EİSZ değerlerinin Ön Test – Son Test karşılaştırmalı sonuçlarına göre deney grubunda Y IRT1 ve MAH ve EİSZ değerlerinde anlamlı fark tespit edilmiştir(P0,05). Sonuç: Deney grubunda olan futbolcuların YIRT1, MAH, EİSZ, MAG, ANG, Yİ ve LAmax2 özelliklerinin 8 hafta sonunda anlamlı gelişim gösterdiği görülmüştür. Bu çalışmada HIIT antrenmanın KAH, LAdin veLAmax1 değerleri üzerine istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effect of high intensity interval and different sprint workouts on aerobic performance, anaerobic performance, blood lactate and sprint characteristics of athletes in football players. Meterial and Metod: This research group consists of 24 healthy volunteer athletes who actively play football in the lower age (U 19, U 17) categories in Sivasspor AŞ. Football Club. Results: A statistically significant difference was found between the pretest and posttest mean values of the blood lactate values of the experimental and control groups in the LAmak2 values of the experimental group (P0.05). In the control group, no significant difference was found between pretest and posttest values in LAdin, LAmak1 and LAmak3 values (P>0.05). According to the Pre-Test – Post-Test comparative results of Y IRT1, MAH, HR and EISZ values of the experimental and control groups, a significant difference was found in the Y IRT1 and MAH and EISZ values in the experimental group (P0.05). Conclusions: It was observed that YIRT1, MAH, EISZ, MAG, ANG, Yİ and LAmax2 characteristics of the football players in the experimental group showed significant improvement at the end of 8 weeks. In this study, it was observed that HIIT training did not have a statistically significant effect on HR, LAdin and LAmax1 values.