Ultrawide stop band in a 3D elastic metamaterial with inertial amplification mechanisms having cross flexure hinges
Çapraz esnek mafsala sahip atalet artırım mekanizmalarıyla 3 boyutlu elastik metamalzemelerde ultra geniş durdurma bandı
- Tez No: 713877
- Danışmanlar: PROF. ÇETİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Atalet artırımı periyodik yapılarda fonon bant aralığı oluşturan yeni bir yöntemdir. Bu tezin amacı atalet artırım mekanizmalarıyla üç boyutta çok geniş bir durdurma bandı elde etmektir. Üç boyutlu olarak kullanılabilmesi için atalet artırım mekanizmasının uçlarına iki dik eksende bükülmeye izin veren iki kademeli bir uzak merkezli esnek mekanizma tasarımı eklenmiştir. Ayrıca, durdurma bandı frekans aralığını en üst düzeye çıkarmak için atalet artırım mekanizmasının istenmeyen burulma, düzlem içi ve düzlem dışı bükülme modlarını önleyen çapraz esnek mafsallar kullanılmıştır. Bu mekanizmayla üç boyutlu periyodik yapıların yapı taşı olarak kullanılacak bir oktahedron yapısı oluşturulmuştur. Çapraz esnek mafsallar ve iki kademeli uzak merkezli esnek mekanizma kullanılarak geniş bir durdurma bandının elde edilebileceği gösterilmiştir. Oktahedronu oluşturan mekanizmalar üzerinde tasarım ve boyut değişiklikleri yapılarak oktahedronun durdurma bandı genişletilmiştir. Son olarak, atalet artırım mekanizmalarındaki esnek bağlantıların kalınlıkları eniyilenerek durdurma bandı en yüksek seviyeye getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inertial amplification is a new method to obtain phononic band gaps in periodic structures. The aim in this thesis is to obtain an ultrawide stop band in three dimensions by using inertial amplification mechanisms. In order to be used in three dimensions, a two stage remote center flexure mechanism design that allows bending in two orthogonal axes is added to the ends of the inertial amplification mechanism. Moreover, cross flexure hinges that prevent undesired torsional, in-plane and out-of-plane bending modes of the inertial amplification mechanism are utilized in order to maximize the stop band frequency range. An octahedron structure is formed with this mechanism, which is also used as the building block of a 3D periodic structure. It is shown that a wide stop band can be achieved with the use of cross flexure hinges and a two stage remote center flexure mechanism. By making design and dimensional changes on the mechanisms forming the octahedron, the stop band of the octahedron is widened. Finally, the stop band is maximized by optimizing the thicknesses of the flexures in the inertial amplification mechanisms.