Çevre dostu heterojen katalizörle aril halojenürin indirgeyici dehalojenasyonu ve azido bileşiklerinin hidrojenasyonu
Reductive dehalogenation of aryl halides and hydrogenation of azido groups by eco-friendly heterogenous catalyst
  1. Tez No: 480603
  2. Yazar: BELGÜZAR YASEMİN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM UĞRAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Organik kimyanın önemli bileşiklerinden birisi'de halojenli ve azido aromatik bileşiklerdir. Ancak, önemli derecede çevre kirliliğine sebep olmaktadır. Çevrenin korunması için sürekli artan endişe ile bilim insanları son zamanlarda halojenli bileşiklerin indirgeyici dehalojenasyonu ve azido bileşiklerinin hidrojenasyonu için yeni yöntemler geliştirerek özel heterojen katalizörler geliştirdiler. Çalışmamda, çeşitli azido gruplarının katalitik hidrojenasyonu ile halojenli bileşiklerin dehalojenasyonu için yeni dizanyn edilmiş grafen oksit destekli bimetalik Rh-Pt nanopartikülleri (RhPt@GO NPS) ve ticari olarak temin edilebilen alüminyum oksihidroksit destekli paladyum (Pd/AlO(OH)) nano-tanecikleri mevcudiyetinde NaBH4 ile oda sıcaklığında, çözücü içinde düşük hacimde kısa bir reaksiyon süresi ile tam dönüşümü gerçekleştirilerek katalitik etkinlik için çeşitli sübstitüentlerin karşılaştırılması da yapılmıştır. Çalışmalarımda (Pd/AlO(OH)) ve (RhPt@GO NPs) heterojen katalizörlerini tercih etmemizin nedeni; farklı çevresel koşullarda daha kararlı olmasının yanı sıra daha kolay ulaşılabilir, ekonomik, geri kazanılabilir ve yeniden kullanılabilir katalizör ve hidrojen kaynağı ile çevre dostu bir metot olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Some of the important compounds of organic chemistry are halogenated and azido aromatic compounds. But, they cause environmental pollution at significant levels. With ever increasing concern for the protection of the environment, scientists have recently developed special heterogeneous catalysts by developing new methods for the reductive dehalogenation of halogenated compounds and the hydrogenation of azide compounds. In my study, the reductive dehalogenation of halogen compounds with catalytic hydrogenation of various azido groups were performed as complete conversion in the presence of newly designed graphene oxide supported bimetallic Rh-Pt nanoparticles (RhPt@GO NPs) and commercially available aluminum oxyhydroxide supported palladium nanoparticles (Pd/AlO(OH)) with NaBH4 at room temperature, in short reaction time, low volume of solvents. And, the comparison of various substituents for catalytic activity was also performed. The reason for the slection of heterogeneous catalysts (Pd/AlO(OH)) and (RhPt@GO NPs) in this study, can be regarded as the method to be environmentally friendly with more stable, and accessible, economical, recoverable and reusable catalyst and hydrogen source, as well as being more stable in different environmental conditions.