Kafeste beslenen yumurta tavuklarında serum Ca, P ve Mg düzeyleri ile yumurta kabuğu oluşumu arasındaki ilişkiler
- Tez No: 71391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANJU ASI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kafeste Beslenen Yumurta Tavuklarında Serum Ca, P ve Mg Düzeyleri ile Yumurta Kabuğu Oluşumu Arasındaki İlişkiler. 1. Araştırmada 75 adet Dekalb ırkı yumurta tavuğunda serum Ca, P ve Mg konsantrasyonları ile yumurta, kabuğu kali tesi incelenmiştir» 2» Denemeye alman 24 haftalık yumurta tavukları 5 farklı grup halinde bireysel kafeslerde 40, haftaya kadar farklı oranlarda {$> 3.71, 0,10, 1.20, 3.14.5.10) Ca içeren yam- lerle beslenmeye tabii tutulmuşlardır. Kullanılan karmayem- ler izonitrojenik ve laokalorik olup, P miktarı değişmemiştir. 3. Karmayemdeki Ca miktarlarına (%3.71, 0.10, 1,20, 3.14, 5.10) bağlı olarak gruplardaki ortalama değerler sırasıyla; Serum Ca konsantrasyonu 5 25,02, 15.67 19.81, 24.14, 2 5. 60 mg/dl, serum inorganik P konsantrasyonu 6,48, 5.54, 5.59, 6,13, 6.50 mg/dl, serum Mg konsantrasyonu 5 3.53, 3.50, 3.32, 3.56, 3,29 mg/dl, yumurta kabuk ağırlığı, 5.40, 3.71, 4.78, 5.49, 5.52 g., yumurta kabule kalınlığa 0.345, 0.217, 0,286, 0,349, 0.350 mm., olarak bulunmuştur. 4. Serum Ca düzeyi yumurta kabuk ağırlığı ve yumurta kabuk kalınlığı ile ilişkili bulundu, II. ve III, gruplardaki gibi serum Ca düzeyleri düştüğünde yumurta kabuk ağırlığı ve yumurta kabuk kalınlığı da asaldı. Serum Ca, düzeyi, yumurta kabuk ağırlığı ve yumurta kabuk- kalınlığı yönünden- II. ye.III, gruplarla diğer gruplar arasında önemli farklılıklar - saptandı. Serum inorganik P ve Mg düzeyleri yumurta kabuk kalınlığı ?®. ağırlığı ile ilişkili değildir. 5. Çalışmada yetersiz Ca'un kabuksuz yumurta oluşturmadığı gözlendi» 6. Araştırmadan elde edilen bulgular literatürdeki verilerle karşılaştırılarak yorumlandı ve tartışıldı»
Özet (Çeviri)
The Relationship Between, Serum Cap P and Mg Levels with the Formation of Eggshell in the Layers Kept in Cages 1. in this study the serum concentrations of Caf P and Mg and egg shell quality were iııvestigated in 75 Dekalb Layers. 2» The 24 weeks old layers were divided into f ive groups and they w©re kept in individual oages until 40 weeks old. Hıe animals were fed with f ive di-fferent rations containing different levels of Ga ( 3.71, 0.10, 1.20, 3.14 and 5*10 f»} but with isonitrogenous and isooalorifio values. Kıe level of P were the same in ali rations., 3» in relation with the levels of Ca in the rations (3.71ı 0.10, 1.20, 3.14 and 5.10 $), the mean values vvere respeetively as follov/s: The concentrations of serum Caj 25.02, 15.67, 19.81, 24.14» and 25.60 rag/dl, the concentrations of serum inorganio P? 6.48^ 5*54» 5.59? 6,13 and 6.50 mg/dl, the concentrations of serum îfes 3-53, 3.50, 3.32» 3.56 and 3.29 mg/ûl, the egg shell weight; 5.409 3,71, 4.78, 5.49 and 5.52 g., the egg shell thickness; 0.345? 0.217? 0»286, 0.349 and 0.350 mm., 4. 2Sh.e serum Ga level was found to be pozitively related with egg shell weight and egg shell thicîaıess. v/hen serum Ga levelo decreased as it is the case in»the groups II and III, j egg shell weight end egg shell thickness also decreased. G»oup II and Group III were significantly different from the other groups iıı respect of serunı Ca level> egg shell weight and egg shell thickness, The levels of serum iııorganic P and Mg were not related with, egg shell weight and egg shell thickness, 5. According to the results of this study, Ca deficiency- did not cause the formation of eggs without shell-, St The results of the experiment" were compared and discussed with the data obtained from the relevant references